Varga László, a Fiatal Baloldal elnöke szerdai sajtótájékoztatóján felszólította a Fideszt, hogy határolódjon el a Jobbik által bejelentett Magyar Gárda „deklaráltan félkatonai„ csoportosulástól.
A szocialista politikus szélsőjobboldali veszélyt lát a Magyar Gárda létrehozásában, amely álláspontja szerint deklaráltan félkatonai, a nemzeti elkötelezettségű és szélsőjobboldali fiatalokat megcélzó szervezet, amelyet a Jobbik a kötelező sorkatonai szolgálat eltörlésével és a magyar fiatalság honvédelemre való alkalmatlanságával indokolt.
Varga László hangsúlyozta, hogy a Fidesz Magyar Gárdára reagáló közleményét kiadó Cser-Palkovics András országgyűlési képviselő, helyettes szóvivő – aki szintén kapott a Jobbiktól támogatást az önkormányzati választásokon – az említett kommünikében a gyülekezési és egyesülési törvényre hivatkozik, az államhatalmi szervekre bízza a felelősséget. A FIB elnöke ezzel szemben úgy értékelte, hogy ebben a kérdésben inkább a politikának van elsődleges felelőssége.
Cser-Palkovics: A Fidesz megalakulása óta kiáll az alkotmányos jogok érvényesülése mellett
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta: a Fidesz megalakulása óta kiáll az alkotmányos jogok érvényesülése, így az egyesülési jog szabad gyakorlása mellett is. Hozzátette: ha az egyesülési joggal élő állampolgárok vagy szervezetek olyan tevékenységet folytatnak, amellyel veszélyeztetik mások jogát, szabadságát vagy jogos érdekeit, akkor az erre hivatott szerveknek, a rendőrségnek, a bíróságnak, az ügyészségnek vagy a nemzetbiztonsági szakszolgálatoknak kötelességük fellépni, és nem politikai pártoknak.
Megjegyezte: remélik, hogy az MSZP már tisztázta kapcsolatát azokkal a néha egyenruhát is viselő és éles lőfegyverrel is rendelkező őrző-védő cégekkel, amelyek kormányzati ingatlanokat, minisztériumi épületeket védenek. Ezeknek a szervezeteknek nagyon közeli kapcsolata van a kormánnyal és a kormánypártokkal – jelentette ki a Fidesz helyettes szóvivője, aki azt kérdezte az MSZP-től, hogy milyen kapcsolatokat ápol ezekkel a cégekkel.
Mazsihisz: A radikális erők megkezdték a felkészülést a fegyveres erőszakra
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) szerint a radikális erők megkezdték a felkészülést a fegyveres erőszakra, ami egyaránt veszélyezteti az ország közrendjét és a magyarországi zsidóság nyugalmát – közölte a szervezet a Magyar Gárdával kapcsolatban.
„A Mazsihisz a magyar társadalom többségéhez hasonlóan értetlenül áll azelőtt, hogy a Jobbik néven bejegyzett párt (...), nemrégen Magyar Gárda elnevezéssel felfegyverkezett harci alakulatot hozott létre, amelynek egyenruhája a megtévesztésig hasonlít” az 1940-es évek fasiszta mozgalmainak öltözékéhez” – áll a közleményben. (A Magyar Gárda nincs felfegyverkezve, és nem harci alakulat – a szerk.)
A szövetség szerint a harci alakulat létrehozása egyenes folytatása a múlt év őszén kezdődött szélsőjobboldali mozgalmak tevékenységének, amelyek utcai tüntetéseiken folyamatosan zsidóellenes nézeteket hangoztattak.
A sajtóközleménnyel kapcsolatban az MNO megkereste kérdéseivel Feldmayer Pétert, a Mazsihisz elnökét. Arra voltunk kiváncsiak, hogy honnan tudják, hogy a Magyar Gárda fegyverekkel rendelkezik, hisz közleményükben az alakuló gárdát (már múltidőben) felfegyverkezett harci alakulatnak nevezik. Feldmayer a következőket válaszolta: A Mazsihisz közleményében a BTK-ra hivatkozik, amely a felfegyverkezett kifejezést használja például egy a kezében kővel, illetve más veszélyesnek mondható eszközzel álló emberre. További kérdésünkre, miszerint tudnak e arról, hogy a Magyar Gárda fegyverekkel rendelkezik és ha igen milyen fegyverekkel, a Mazsihisz elnöke előbb azt válaszolta, hogy „úgy tűnik, hogy rendelkeznek fegyverekkel”, majd később már úgy fogalmazott, hogy információik szerint rendelkeznek fegyverekkel. Végezetül kiváncsiak voltunk arra is, hogy nem gondolják-e azt, hogy túlzás tényként beszélni „felfegyverkezett harci alakulatról”? – Feldmayer így felelt: Teljesen mindegy, hogy múlt, jelen vagy a jövőidőben jön létre a Magyar Gárda és, hogy a velük szembeni álláspontjukat melyik igeidőnek megfelelően fogalmazzák meg, mert vállalják minden egyes szavát közleményüknek.
A Liverpool nemes gesztust tesz Diogo Jota családja felé
