A parlamenti pártok részt vennének a Sólyom által kezdeményezett egyeztetésen

Csodálkozom, hogy idehaza nem veszik észre, milyen óriási lehetőségek nyílnak meg azzal, hogy nem lesz többé határ – jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök, aki lapinterjújában felidézte: tavaly ősszel veszélybe kerültek a demokratikus alapelvek és alapintézmények.

MNO
2007. 08. 18. 9:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A köztársasági elnök még augusztusban tárgyalásra hívja a parlamenti pártokat a költségvetés alkotmányos korlátok közé szorítása a túlköltekezés és a megszorítás ciklusaiból való kitörés érdekében. Erről Sólyom László a Magyar Hírlapban megjelent interjúban beszélt.

„Most lehetne és kellene a költségvetést alkotmányos korlátok közé szorítani. Erre és a szabályok betartását kikényszerítő szerv felállítására most mind kormány-, mind pedig ellenzéki oldalról van hajlandóság. A születőben lévő, törékeny konszenzust szeretném támogatni és megerősíteni azzal, hogy még ebben a hónapban tárgyalásra hívom a parlamenti pártokat a Sándor-palotába. (...) a szabályozott költségvetés az ország jövője szempontjából alapvető kitörési pont a túlköltekezés és megszorítás ciklusaiból„ – fogalmaz a köztársasági elnök. Mind ellenzéki, mind kormánypárti részről jelezték a különböző politikai erők, hogy részt vennének egy ilyen egyeztetésen (Lásd keretes anyagunkat!).

Nem minden a piac

Sólyom László az állam szerepéről szóló vitával kapcsolatban úgy foglalt állást: nem ért egyet azzal, hogy olcsó, kisebb állam kell, s majd a piac mindent megold. Úgy vélte, erős gazdasághoz erős állam kell, amely képes megfelelő szabályokról és infrastruktúráról gondoskodni. Mint mondta, az állam és a gazdaság együtt növekedett a kiegyezés utáni nagy fellendülés idején is. „Ma pedig, a globalizált gazdaság korában nem az állam nagysága, azaz a létszám, hanem a minőség, vagyis a központi erő, a szakképzettség és a korrupciómentesség a döntő” – fogalmazott.

Hiányzik a világos nemzetpolitika

A schengeni csatlakozásról Sólyom László azt mondta: ez óriási esélyt és könnyebbséget jelent a kapcsolatok építésében a Magyarországon kívüli nemzetrészekkel. Közölte: két hét múlva – kezdeményezésére – találkozik a szerb és a horvát elnökkel a Kopácsi-réten – amely a Duna-Dráva Nemzeti Park folytatása szerb és horvát területen –, ahol felveti majd a kettős állampolgárság kérdését. „Keményebb diónak„ nevezte az államfő Ukrajnát, ahol az ukrán alkotmány nem teszi lehetővé a kettős állampolgárságot, a vízummentesség pedig ellentétes az EU szabályaival. Ez utóbbi miatt – mint mondta – Brüsszelben kell elérnünk könnyítéseket. Hozzátette: a fizikai határátlépés megkönnyítése magyar feladat, amelyről Juscsenko elnökkel is fog tárgyalni.

Sólyom László a schengeni csatlakozás kapcsán a magyar nemzetpolitikáról azt mondta: „részeredmények vannak, de itt is hiányolom a hosszú távú terveket, a világos stratégiát.

Tisztázni kell a demokrácia morális alapjait

– Igyekeztem felkészülni arra, hogy minden helyzetben a legjobban lássam el feladatomat, de az elmúlt két év hozott nem várt tanulságokat is – fejtette ki a tavaly őszi krízishelyzettel kapcsolatban Sólyom. Kijelentette: „Az elnökre gyakran tisztázó szerep hárul, különösen amikor alapelveket és alapintézményeket kell megerősíteni, mert veszélybe kerültek. Így rá kellett mutatni, hogy a politikai célszerűségnek határt szabnak a demokrácia morális alapjai; vagy hogy nem lehet kérdésessé tenni a rendszerváltást, továbbá hogy mi is az új rendszer eszmei alapja. De nem kevésbé volt fontos erről a helyről tisztázni az alapvető szabadságjogok – például a gyülekezési szabadság – sérthetetlenségét”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.