Jövő kedden nagyszabású születésnapi rendezvény keretében emlékeznek meg az évfordulóról. Ünnepi köszöntőt mond Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia és a TIT elnöke, majd bemutatják a legelső és a legújabb planetáriumi műsort.
Gesztesi Albert ismertetése szerint a planetárium-gép bonyolult optikai-mechanikai műszer, amely alkalmas arra, hogy az összes, szabad szemmel látható égitestet kivetítse a fölé boruló, csaknem 23 méter átmérőjű, mintegy 1000 négyzetméteres kupolára.
„A nézőtéren helyet foglaló 370 ember, amikor föltekint a mesterséges égboltra, úgy érzi, mintha az igazit látná. A látvány tökéletes” – mondta.
Mint Gesztesi Albert felidézte, a Planetárium gondolata sokkal korábban vetődött fel: Kulin György csillagász szorgalmazta az 1930-as évektől. A Honvédelmi Minisztérium az 1940-es évek elején megrendelte a berendezést a német Zeiss-művektől, s 1944-ben a szerkezet beérkezett az országba.
„Nem lehet tudni, hogy Győrig vagy Budapestig jutott el a szerelvény, amelyet a bombázások miatt visszafordítottak. Kulin György nem adta fel és az 50-es évek végén, 60-as évek elején megint kezdeményezte a Planetárium létrehozását” – tette hozzá.
Tájékoztatása szerint Magyarország első Planetáriuma érdekes módon a Vidám Parkban működött 1961-1968. között.
„Ez egy kis planetárium-gép volt. A német Zeiss-művek hozta el a Budapesti Nemzetközi Vásárra, reprezentálva az NDK technikai vívmányait. Kulin György közbenjárására a készülék itt maradt Magyarországon, a Vidám Parkba került, ahol több mint 15 ezer csillagászati előadás hangzott el” – hangsúlyozta Gesztesi Albert.
Szavai szerint a Budapesti Planetárium berendezését a TIT rendelte meg az 1960-as évek elején, a készülék 1969-ben érkezett Magyarországra.
„Azóta sok tekintetben modernizáltuk a berendezést. Míg kezdetben mindössze 1 vetítő volt használatban, most 28 működik egyszerre” – tette hozzá.
Gesztesi Albert szavai szerint a legújabb, a Fénysugár az Andromédáról című műsor érzékelteti, mire is képes a Planetárium.
„Alapgondolata, hogy egy 2,4 millió évvel ezelőtt, az Androméda-galaxisból elindult fénysugár útját követi végig. Indulásakor még előemberek éltek a Földön, mire megérkezik, kifejlődik az emberi civilizáció és tudományos ismeretek birtokában megfejti a távoli világból érkező fénysugár titkát” – ismertette a szakember.
MTI
Halálos baleset történt Érden
