Török Zsolt, MSZP-s politikus közölte: azok kaphatják ingyenesen a tankönyveket, ahol a családban az egy főre eső jövedelem nem éri el a mindenkori nyugdíjminimum 120 százalékát, egyedülálló szülő esetében a 130 százalékát. Ez ma 35 ezer forint körüli összeg.
Lapunk megkeresésére Török Zsolt mindehhez hozzátette, hogy teljes ingyenességet élveznek a három vagy több gyermeket nevelő családok, a jövedelemszintet pedig nem vizsgálják abban az esetben, ha fogyatékos vagy valamilyen pszichés betegséggel küzd valamely gyermek. Mindebből következik: egy vagy két gyermekes, két szülős családok esetében érvényes a 35 ezer forintos egy főre eső limit. Egyedülálló család esetében a három vagy több gyermek esetén szintén ingyen lehet hozzájutni a tankönyvekhez. Háromnál kevesebb gyermek esetében nincs ingyenesség, azonban a már említett nyugdíjminimum 130 százalékát kell figyelembe venni, e szerint körülbelül 37 ezer forintos limittel kell számolni a szülőnek az egy főre eső jövedelem tekintetében.
Adatlap: „elvileg minden intézményben ott kell lennie”
Török Zsolt tájékoztatóján elmondta: a tankönyvtámogatásra vonatkozó igénylőlapot szeptember elejéig kell benyújtaniuk a szülőknek az intézményekhez. Az adatlap az oktatási minisztérium honlapján is megtalálható – fűzte hozzá. Mint mondta, a nyári szünethez hasonlóan a tanévben is ingyenesen, illetve kedvezményesen étkezhetnek a bölcsődések, óvodások és iskolások. Ennek igénybevételéhez szintén ki kell tölteni egy adatlapot – közölte. Ezzel kapcsolatban a képviselő az MNO-t úgy tájékoztatta, hogy az igénylőlapokat a helyi intézményfenntartónál lehet beszerezni, „elvileg minden intézményben ott kell lennie”, így az önkormányzatoknál is. A kedvezményekre való jogosultságról a jegyző állítja ki a családok számára az igazolást. A kedvezmények mértékéről Török Zsolt úgy tájékoztatta lapunkat: az intézményfenntartók kompetenciája eldönteni azt, hogy milyen mértékben csoportosítják át a forrásokat.
A gyermekétkeztetéssel kapcsolatban úgy fogalmazott: akik rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülnek, azon gyermekek a bölcsődében, óvodában, valamint az általános iskola alsó tagozatában ingyenesen étkezhetnek. Felső tagozatban, illetve középiskolában pedig féláron.
Kérdésre válaszolva a politikus azt mondta: kezdeményezni fogja, hogy a jövőben a kormány minden rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult családhoz juttasson el egy kiadványt, amelyben tájékoztatja őket az igénybe vehető támogatásokról.
Török Zsolt kitért arra, hogy a fogyasztóvédelmi eseti bizottság tagjaként kezdeményezni fogja, hogy a testület vizsgálja meg, megfelelő minőségű-e a gyermekétkeztetés. Elmondta: a csaknem 1,5 millió gyermek étkeztetése árverseny alapján dől el, ez pedig az ételek minőségének rovására mehet.
Megalázó procedúra?
Sió László, a Fidesz oktatási szakpolitikusa az MTI-nek azt mondta: adatlapos igénylésről szóló rendeletet akkor dolgoz ki egy kormány, amikor abban bízik, talán lesznek olyanok, akik nem, vagy rosszul töltik ki az igénylést, vagy megalázónak tartják a procedúrát. Szerinte vissza kellene térni ahhoz a gyakorlathoz, hogy az intézményeknek és az önkormányzatoknak is legyen mérlegelési joguk, hiszen ők látják, ki az, aki papíron szegény, és ki az, aki valóban az. A fideszes politikus hangsúlyozta: úgy tűnik, hogy évről évre csökken a tanévkezdéshez nyújtott támogatás mértéke, miközben a családok, akik rászorulnak a támogatásra, egyre nehezebb helyzetben vannak, hiszen tavaly és idén is csökkentek a reálbérek.
Ahhoz képest, hogy 2002-ben onnan indultunk, hogy ingyenes lesz a tankönyv, az étkezés, valamint az utazás az iskola és a lakóhely között, mára oda jutottunk, hogy a legszegényebbek is kicsúsznak a rendszerből, hiszen majdhogynem minimálbéren élő szülők három gyermek esetében már nem nagyon tudják igénybe venni a támogatásokat, kedvezményeket. Sió László szerint ebben a helyzetben a kormánynak át kellene csoportosítania erre a célra forrásokat, mert az intézményfenntartó önkormányzatok az idén 30 milliárd forinttal kevesebb pénzből gazdálkodhatnak, így kevés az esélye, hogy ki tudják egészíteni a támogatást. A forráscsökkenés gyerekenként 21 ezer forintos mínuszt jelent a fenntartóknak – tette hozzá.
(mti/MNO)
Ezért szerencse, hogy Magyar Péter nincs döntéshozó pozícióban + videó
