Kevesebb külföldi érdeklődött Magyarország iránt

Az első fél évben kevesebb külföldi turista jött Magyarországra. A belföldi turizmus viszont megélénkült, egyelőre nem tudni, hogy mindez összefüggésben van-e a megszorításokkal. Összességében a hazai turizmus alig, mindössze egy százalékkal növekedett a tavalyi évhez képest.

MNO
2007. 08. 06. 8:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első fél évben a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák együttes száma 1 százalékkal nőtt a megelőző év azonos időszakához képest – jelentette a KSH. A szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 5 százalékkal emelkedett, miközben a szálláshely-szolgáltatás területén az áremelkedés 7 százalékos volt.

Az első fél évben 1,4 millió külföldi vendég 4,1 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek száma 1, a vendégéjszakáké 3 százalékkal csökkent 2006 azonos időszakához viszonyítva. Az Európai Unió országaiból érkezett vendégek 5 százalékkal kevesebb éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken, mint egy évvel korábban. A szállodákban átlagosan 3, az ifjúsági szállókban 14, az üdülőházakban 8, a kempingekben 2 százalékkal mérséklődött a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma, a panziókat és a turistaszállókat a vendégforgalom kismértékű bővülése jellemezte.

A megfigyelt időszakban a kereskedelmi szálláshelyek 1,7 millió belföldi vendéget és 3,9 millió belföldivendég-éjszakát regisztráltak. A vendégek száma 3, a vendégéjszakák száma 5 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest. A belföldivendég-éjszakák száma – a turistaszállók és az üdülőházak kivételével – minden szállástípusban nőtt. A szállodák belföldivendég-forgalma összességében 7 százalékkal bővült, a növekedés a kétcsillagos egységek kivételével mindegyik kategóriát érintette. A négycsillagos egységekben több mint egynegyedével, az ötcsillagos házakban 19 százalékkal nőtt az éjszakák száma. A szállodai belföldivendég-éjszakák túlnyomó részét (84 százalékát) a három- és négycsillagos szállodák regisztrálták.

A szállodák átlagosan 45 százalékos szobakihasználtsággal működtek a megfigyelt időszakban, ez közel 2 százalékponttal meghaladta a 2006. azonos időszaki foglaltságot.

A kereskedelmi szálláshelyek összesen 107 milliárd forint bruttó árbevételt értek el a fenti időszakban, ez folyó áron 5 százalékos növekedésnek felelt meg. A szállásdíjbevétel – amelyből az összes bevétel több mint fele származott – 6 százalékkal nőtt a vizsgált időszakban. A szálláshely- és vendéglátó szolgáltatások január-júniusra számított árindexe 9 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest. Ezen belül a szálláshely-szolgáltatás területén 7 százalékos áremelkedést mértek. Január-júniusban 8,6 milliárd forint értékben váltottak be üdülési csekket a szolgáltatóknál, ebből 5,7 milliárd forint értékben a kereskedelmi szálláshelyek, 0,5 milliárd forint értékben pedig a magánszálláshelyek fogadtak el üdülési csekket.

2007. június 30-án 2648 kereskedelmi szálláshely, ezen belül 799 szálloda, 1040 panzió és 809 egyéb szálláshely (turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping) üzemelt az országban. Június végén 16-tal több szálloda és eggyel több panzió működött, mint az előző év júniusában. Az egyéb típusú szálláshelyek közül összességében hárommal kevesebb volt nyitva, mint egy évvel korábban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.