Már a második erőmű perelte be a magyar államot

A Tiszai Erőmű amerikai tulajdonosa szerint az új szabályok idén mintegy 5 milliárdos kiesést okoznak számára a korábbi, hosszú távú áramvásárlási megállapodásban szereplő tarifához képest. A cég az elmaradt haszonért perli a magyar államot egy amerikai bíróságon.

MNO
2007. 08. 06. 6:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pert indított a washingtoni választott bíróságon a magyar állam ellen a hatósági erőműár múlt év végi bevezetése miatt a Tiszai Erőmű tulajdonosa, az amerikai AES – tudta meg a Népszabadság. A cég számításai alapján az új szabályok idén mintegy 5 milliárdos kiesést okoznak számára a korábbi, hosszú távú áramvásárlási megállapodásban szereplő tarifához képest. A választott bíróságon az elmaradt haszon összegét szeretnék visszaperelni, kamatokkal együtt. Az értesülést a vállalat nem kommentálta.

Az AES immár a második befektető az 1995–96-os nagy energiaprivatizátorok közül, amely a hatósági erőműár miatt bírósághoz fordul. Júniusban a Duna Menti Erőmű francia-belga gazdája, az Electrabel-Suez nyújtott be hasonló bírósági keresetet, évi mintegy hétmilliárd forintos veszteségének megtérítését követelve. Kuhl Tibor, a Duna Menti Erőmű vezérigazgatója megerősítette, hogy bírósági eljárást kezdeményeztek, de beadványukban nemcsak a hatósági árakat vitatják, hanem számos vitás pontra is kitérnek, például felvetették az MVM-mel kötött hosszú távú megállapodások újratárgyalásának kérdését is. A Népszabadság megemlíti, hogy bár állításuk szerint az erőművek nem egyeztetnek az ügyben, a két beadvány között „kísérteties„ a tartalmi, illetve időbeli egybeesés.

A többi privatizált erőmű ugyanakkor valóban nem él a per lehetőségével. Valaska József, a német RWE érdekeltségébe tartozó Mátrai Erőmű vezetője például úgy nyilatkozott, hogy valóban hátrányosan érinti őket a hatósági erőműtarifa bevezetése, de jogi ellenlépés „egyelőre nincs napirenden”. Ezt a hosszú távú szerződések folyamatban lévő újratárgyalásával indokolta, amelynek eleme a hatósági erőműár kérdése is.

Szakértők úgy látják, a most indított pereknek nincs sok közük a hosszú távú megállapodásokhoz, amelyekkel kapcsolatban továbbra sem dőlt el, hogy az állam – főként uniós nyomásra – felbontsa-e őket. Egyesek szerint egy egyoldalú lépés esetén az erőművek akár 300 milliárd forintra is perelhetnék a magyar államot, ám a mostani egyeztetések kimenetelét még egyik külföldi befektető sem láthatja, így mostani beadványaikat sem alapozhatták erre.

(Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.