Restitúció: újra székely kézben a Hargita „Kicsi csúcsa”

A Madarasi Hargita csúcsára is kiterjedő területet kaptak vissza az abránfalvi származású székely főnemesi család, az Ugronok leszármazottai – írja a Krónika. A családtól 1946-ban 50 hektárnyi földet vettek el a területen, összesen viszont 1600 hektárt, ebből most tíz hektárt kaptak vissza.

MNO
2007. 08. 06. 8:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Madarasi Hargita csúcsára is kiterjedő területet kaptak vissza az abránfalvi származású székely főnemesi család, az Ugronok leszármazottai. A család az 1946-os államosítás előtti 50 hektáros hargitai birtokából egyelőre csak 10 hektár fölött rendelkezik – az 1801 méter magas csúcson lévő Kápolnasziklától a helyiek által „Kicsi csúcs„-ként ismert részig terjedően – a további területek restitúciója folyamatban van – szemlézi az Erdélyben megjelenő Krónikát az Index.

A jelenleg mintegy nyolcvantagú egykori főnemesi családtól az államosításkor 1600 hektár területet, túlnyomórészt erdőt koboztak el. A család 1993-ban adta be az első visszaigénylési kérést, de az első visszaszolgáltatott területet, 10 hektárt csak 2005 tavaszán vehették birtokba. Az első 10 hektárra alapozva jegyeztették be 2005 májusában az Ugron Alapítványt, amely közös családi döntés alapján minden visszaszolgáltatott erdélyi birtokuk tulajdonosa lesz.

Az alapítvány évi 5,5–6 millió forintból gazdálkodik, ezt az összeget azonban nem a visszakapott birtokok jövedelme, hanem a család, a rokoni-baráti-ismerősi kör adományai biztosítják. A leromlott vagy kivágott erdőbirtokokon ettől az évtől kezdik el az újrafásítást, egyelőre inkább költségük van, mint jövedelmük.

(Index)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.