Sólyom-per: Gyurcsány visszaadná egy utca 1990 előtti nevét

Dicséretes, hogy reflektorfénybe helyezik a Sólyom-pert, de nagyobb figyelmet kellene fordítani a szintén az 1950-es években elítélt és kivégzett több száz további, névtelen katonatiszt ügyére is - mondta Okváth Imre történész azután, hogy Gyurcsány Ferenc kijelentette: posztumusz kitüntetést adna a Sólyom-perben 1950-ben kivégzett hét katonatisztnek.

MNO
2007. 08. 17. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Sólyom-per a magyar történelem kevéssé ismert fejezete – jelentette ki Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök posztumusz kitüntetést adna a Sólyom-perben 1950-ben kivégzett hét katonatisztnek és emléknappá tenné kivégzésük napját, augusztus 19-ét – derült ki a távirati irodának adott nyilatkozatból.

Gyurcsány Ferenc szerint Sólyom László, Illy Gusztáv, Pórffy György, Beleznay István, Révay Kálmán és Merényi Gusztáv tábornok, illetve Lőrincz Sándor ezredes rehabilitációja 1990-ben felemásra sikerült. Mert bár a hét vértanú katonatisztet már 1956-ban katonai tiszteletadás mellett újratemették, majd 1990-ben – bűncselekmény hiányában – felmentették minden vádpont alól, katonai előléptetésük például a mai napig nem történt meg. Valamikor a hatvanas évek végén – mondta a miniszterelnök – Sólyom Lászlóról utcát is elneveztek a fővárosban, de mostanra már csak egy emléktábla tanúskodik arról, hogy valaha onnan hurcolták el a Sólyom-per két, utóbb kivégzett vádlottját. Az utcát ugyanis a rendszerváltás után átnevezték és most újra Eszter utca a neve. Talán nem kellene elzárkóznunk attól a gondolattól, hogy újragondoljuk mindezt – jelentette ki Gyurcsány.

Dicséretes, hogy reflektorfénybe helyezik a Sólyom-pert, de nagyobb figyelmet kellene fordítani a szintén az 1950-es években elítélt és kivégzett több száz további, névtelen katonatiszt ügyére is – mondta Okváth Imre történész. Szerinte az emberi sorsok feltárásával ugyanakkor a történelemtudomány is adós: amíg a kommunizmus koncepciós és politikai pereiről viszonylag sokat lehet tudni, addig a katonai ügyek még gyakorlatilag feltáratlanok.

Okváth rámutatott: a Sólyom-per reflektorfénybe helyezése sokak számára politikai szándékot jelezhet. Ha a Sólyom-ügy kapcsán kiemelnek néhány embert, az a közvélemény egy részében azt az érzést keltheti, hogy egy baloldali kormány megint a baloldali mártírokat emeli ki – mondta a kutató.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.