Szenzációs körülmények között került meg a Munkácsy Mihálynak tulajdonított, a Naplemente címet viselő, kilencven éve elveszettnek hitt kép. Az alkotásra a Vám- és Pénzügyőrség munkatársai bukkantak rá július elején Ferihegyen. Sipos Jenő, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) szóvivője az MNO-nak elmondta: a képet Amerikából postázták Magyarországra, csakhogy a csomagba a vámosok is belekukkantottak.
Amikor a fináncok meglátták, hogy mit találtak, azonnal szakértőt hívtak hozzá. A Magyar Nemzeti Múzeum szakértője – aki egyben igazságügyi szakértő is – szerint nagy valószínűséggel az elveszett Munkácsy-képet rejtette az egyszerű kartondoboz – mondta el Sipos Jenő.
Volt már hasonló eset
Dr. Varga László Györgyné dr. Szathmári Ibolya, a debreceni Déri Múzeum igazgatója kérdésünkre elmondta: a képet nagyon komoly szakértői vizsgálatoknak kell alávetni ahhoz, hogy igazolódjon valódisága. Őt azért kerestük meg, mert Debrecenben, a Déri Múzeumban tekinthető meg a Munkácsy-életmű legjelentősebb darabja, a Trilógia. Ez három képből áll, úgymint: az 1881-ben készült Krisztus Pilátus előtt, az 1884-es Golgota és az 1896-ban festett Ecce Homo!
Az elveszett és estlegesen újra felbukkant Naplementére visszatérve dr. Szathmári Ibolya – nem akarván teljesen lehűteni a lelkesedésünket – megjegyezte: időről időre felbukkanak ismeretlen darabok Munkácsytól is. Néhány éve megkereste a Déri Múzeumot valaki, hogy birtokában van egy Munkácsy-alkotás, szeretné bevizsgáltatni, és ha valódi, akkor a múzeumban letétbe helyezni. A műről végül kiderült, hogy valódi, a Krisztus Pilátus előtt egyik tanulmányfeje, és most a Trilógiával együtt tekinthető meg a debreceni múzeumban a Munkácsy Teremben.
Óvatosan optimisták a szakértők
A Magyar Nemzeti Galéria szakértői egyelőre azt hangsúlyozzák: hatósági ügyről van szó, amelyben a VPOP az illetékes. Szabó László, a galéria osztályvezetője annyit árult el: kollégájuk – aki nem mint a Nemzeti Galéria munkatársa, hanem mint bejegyzett igazságügyi szakértő járt el a „tárgy” elsődleges vizsgálatánál – leírt véleményével egyetértenek. Információink szerint ez arról szól: a rendelkezésre álló adatok alapján valódi a kép.
Szabó László azonban hangsúlyozta: nagy valószínűséggel további vizsgálatok lesznek, újabb szakértők bevonásával.
A VPOP szóvivője kérdésünkre szintén további vizsgálódásokat helyezett kilátásba. Szerinte az eredetiség megállapításával kapcsolatos munkák kevesebb mint egy hónap alatt befejeződhetnek.
Az I. világháború során tűnt el a kép
A vámosok számára a munka azonban ezzel még nem ért véget. Sipos Jenő elmondta: csempészés gyanújában is nyomoznak. Azt nem árulta el, hogy ki adta fel a képet és kinek. Kérdésünkre ugyanakkor elképzelhetőnek nevezte, hogy kiállítják a képet, ha eredeti volta száz százalékig bebizonyosodik, és a másik, büntető ügyet ez nem befolyásolja.
Jelenleg csempészés miatt nyomoznak a hatóságok, de most még azt sem lehet tudni, ki a kép tulajdonosa, illetve hogy került a kép a feladóhoz, és miért adta fel Magyarországra. A Naplemente az Andrássy-gyűjtemény része volt. A jelenlegi információk szerint utolsó tulajdonosa gróf Andrássy Gyula volt miniszterelnök. A képet utoljára 1915-ben San Fransiscóban állították ki, majd az I. világháborúban veszett nyoma.
NoÁr annyira az ukránok mellé állt, hogy még Zelenszkij is belepirulna
