Új Munkácsy-kép: fel van adva a lecke a szakértőknek

Elképesztő felfedezést tettek a vámosok Ferihegyen. Az elsődleges szakértői jelentés szerint egy elveszett Munkácsy-képre bukkantak, amelyet Amerikából adott fel valaki Magyarországra. A szakma optimista, de széles körű és nagyon alapos eredetiségvizsgálatot sürget.

Czirják Imre
2007. 08. 07. 8:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szenzációs körülmények között került meg a Munkácsy Mihálynak tulajdonított, a Naplemente címet viselő, kilencven éve elveszettnek hitt kép. Az alkotásra a Vám- és Pénzügyőrség munkatársai bukkantak rá július elején Ferihegyen. Sipos Jenő, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) szóvivője az MNO-nak elmondta: a képet Amerikából postázták Magyarországra, csakhogy a csomagba a vámosok is belekukkantottak.

Amikor a fináncok meglátták, hogy mit találtak, azonnal szakértőt hívtak hozzá. A Magyar Nemzeti Múzeum szakértője – aki egyben igazságügyi szakértő is – szerint nagy valószínűséggel az elveszett Munkácsy-képet rejtette az egyszerű kartondoboz – mondta el Sipos Jenő.

Volt már hasonló eset

Dr. Varga László Györgyné dr. Szathmári Ibolya, a debreceni Déri Múzeum igazgatója kérdésünkre elmondta: a képet nagyon komoly szakértői vizsgálatoknak kell alávetni ahhoz, hogy igazolódjon valódisága. Őt azért kerestük meg, mert Debrecenben, a Déri Múzeumban tekinthető meg a Munkácsy-életmű legjelentősebb darabja, a Trilógia. Ez három képből áll, úgymint: az 1881-ben készült Krisztus Pilátus előtt, az 1884-es Golgota és az 1896-ban festett Ecce Homo!

Az elveszett és estlegesen újra felbukkant Naplementére visszatérve dr. Szathmári Ibolya – nem akarván teljesen lehűteni a lelkesedésünket – megjegyezte: időről időre felbukkanak ismeretlen darabok Munkácsytól is. Néhány éve megkereste a Déri Múzeumot valaki, hogy birtokában van egy Munkácsy-alkotás, szeretné bevizsgáltatni, és ha valódi, akkor a múzeumban letétbe helyezni. A műről végül kiderült, hogy valódi, a Krisztus Pilátus előtt egyik tanulmányfeje, és most a Trilógiával együtt tekinthető meg a debreceni múzeumban a Munkácsy Teremben.

Óvatosan optimisták a szakértők

A Magyar Nemzeti Galéria szakértői egyelőre azt hangsúlyozzák: hatósági ügyről van szó, amelyben a VPOP az illetékes. Szabó László, a galéria osztályvezetője annyit árult el: kollégájuk – aki nem mint a Nemzeti Galéria munkatársa, hanem mint bejegyzett igazságügyi szakértő járt el a „tárgy” elsődleges vizsgálatánál – leírt véleményével egyetértenek. Információink szerint ez arról szól: a rendelkezésre álló adatok alapján valódi a kép.

Szabó László azonban hangsúlyozta: nagy valószínűséggel további vizsgálatok lesznek, újabb szakértők bevonásával.

A VPOP szóvivője kérdésünkre szintén további vizsgálódásokat helyezett kilátásba. Szerinte az eredetiség megállapításával kapcsolatos munkák kevesebb mint egy hónap alatt befejeződhetnek.

Az I. világháború során tűnt el a kép

A vámosok számára a munka azonban ezzel még nem ért véget. Sipos Jenő elmondta: csempészés gyanújában is nyomoznak. Azt nem árulta el, hogy ki adta fel a képet és kinek. Kérdésünkre ugyanakkor elképzelhetőnek nevezte, hogy kiállítják a képet, ha eredeti volta száz százalékig bebizonyosodik, és a másik, büntető ügyet ez nem befolyásolja.

Jelenleg csempészés miatt nyomoznak a hatóságok, de most még azt sem lehet tudni, ki a kép tulajdonosa, illetve hogy került a kép a feladóhoz, és miért adta fel Magyarországra. A Naplemente az Andrássy-gyűjtemény része volt. A jelenlegi információk szerint utolsó tulajdonosa gróf Andrássy Gyula volt miniszterelnök. A képet utoljára 1915-ben San Fransiscóban állították ki, majd az I. világháborúban veszett nyoma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.