A valódi fegyver tartására vonatkozóan meglepő magyarázattal szolgált: azt mondta, hogy házát 2003-ban felgyújtották, őt magát bántalmazták, a rendőrség pedig nem tudta kideríteni, ki áll a támadások mögött. E történet mindenesetre újszerű, nem leltük nyomát a magyar sajtóarchívumban, noha Vadász János ekkor államtitkári rangban a Közszolgálati Reform Kormánymegbízotti Hivatalt vezette. Ebben az esetben tehát egy magas rangú kormányzati tisztviselőt ért súlyos támadás maradt mindeddig titokban. Amint azt megírtuk, a 25 éves biciklis futár elmondása szerint egy szürke színű autó leszorította őt az útról, mire rémületében a gépkocsi tetejére csapott, és szidalmazni kezdte a sofőrt. Vadász ekkor elővette „képviselői igazolványát”, és követelte, hogy a futár is igazolja magát. Amikor a fiatalember erre nem volt hajlandó, a sofőr autójából pisztolyt vett elő, és megfenyegette őt.
Vadász szerint viszont őt támadták meg, ezért kellett „jogos önvédelmet” alkalmaznia. Állítja, hogy rádudált a szabálytalankodó biciklisre, aki a piros lámpánál utolérte, az autójába kapaszkodott, és szidalmazni kezdte őt.
*
Vadász János ekkor vette elő a játék pisztolyt, amihez szerinte semmilyen engedély nem kell, és töltény sem volt benne. A volt szocialista politikus állítja, hogy nincs képviselői igazolványa, mindössze a személyi igazolványát mutatta fel.
Vadász mindezek alapján nem hajlandó bocsánatot kérni, viszont a futár hasonló gesztusát elfogadná. A sértett azonban csak a káromkodásban és kiabálásban érzi magát vétkesnek, így nem fog bocsánatot kérni. Mint mondta, tanúja is van arra, hogy Vadásznál éles lőfegyver volt.
Korábbi hírek szerint tegnap szembesítésre került sor, ám a rendőrség „folyamatban lévő ügyre” hivatkozva nem nyilatkozott lapunknak a nyomozás állásáról. Az is vizsgálat tárgyát képezi – mondták kérdésünkre –, hogy igaz-e Vadász állítása háza évekkel ezelőtti felgyújtásáról.
Érdekes a kormány közeli sajtó ügyhöz való hozzáállása is. A Népszabadság tegnap már nem számolt be a fejleményekről, noha mielőtt Vadász magától jelentkezett a rendőrségen, a lap azt állította, hogy Kontrát Károly fideszes képviselő volt a fegyveres fenyegetőző. Az ellenzéki politikus jogi lépéseket helyezett kilátásba a lap ellen, amely végül bocsánatot kért Kontráttól a „téves és elhamarkodott” tájékoztatásért. A Népszava is csak kishírben követte tegnap az eseményeket, bár igaz: a lap „Nap embere” című rovatában megjelent, ironikus hangvételű írás is „életszerűtlennek” nevezte Vadász állításait.
Bákonyi Ádám

„Nincs miért megsértődni” – kolléganője adta meg a kegyelemdöfést Aranyosi Péternek