Elfogadták a vagyontörvényt, megdobálták a képviselőket

A parlament elfogadta az állami vagyonról szóló törvényt. Az állami vagyonról szóló, június 25-én elfogadott törvény az állami vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlására létrehozza a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsot. A Parlament előtt a feldühödött tüntetők megdobálták a szocialista képviselőket és köpködtek feléjük.• Több ezren tüntetnek a vagyontörvény ellen a Kossuth téren

MNO
2007. 09. 10. 20:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalosan véget ért az Élőlánc Magyarországért mozgalom demonstrációja, azonban a Parlament előtt este 10 után még mintegy ötszázan demonstrálnak a kormány lemondását követelve, többen a távozó képviselőket dobálják – jelentették az MTI helyszínen tartózkodó tudósítói.

A tüntetést az Élőlánc Magyarországért Közéleti Mozgalom a törvény megszavazása elleni taltakozásként szervezte meg.

Az állami vagyonról szóló szavazás után – de még annak hivatalos kihirdetése előtt – Molnár Oszkár, a Fidesz országgyűlési képviselője a tüntetőknek beszámolt a szavazás eredményéről, és úgy fogalmazott: Magyarországot Gyurcsány Zrt-nek fogják hívni.

Ezt követően bejelentették hogy véget ért az Élőlánc demonstrációja. Lányi András az MTI-nek nyilatkozva azt mondta, hogy az Alkotmánybírósághoz fordulnak a döntés kapcsán.

A helyszínen maradtak – köztük korábbi Kossuth téri tüntetők – egyebek között azt skandálták, hogy „vesszen a kormány” és hogy „fegyverbe!”.
A tüntetők közül többen megpróbálták szétszedni a kordont, de az erősen össze van fogatva. Ezután a kordon mögött összesen mintegy 40-50 rendőr sorakozott fel. A rendőrök nem rohamfelszerelésben, hanem egyenruhában vannak. Vannak akik a Parlamentből távozó képviselők felé köpködnek, a virágágyásból kitépték a növényeket és annak földjével próbálják megdobálni a szocialista honatyákat.

A hírTV tudósítása szerint Szabó Zoltán MSZP-s képviselő visszaszólt a tüntetőknek, amikor megpróbálták feltartóztatni a Parlament 1-es kapujánál. A demonstrálók egy csoportja állítólag megrugdosta a 2-es villamost is. A tüntetők közül többen azt hangoztatták hogy még visszatérnek holnap, ám keddre nincs helyfoglalásuk.

Neveket akartak hallani

A Fidesz indítványozására korábban név szerinti szavazással fogadta el az Országgyűlés a köztársasági elnök által visszaküldött, az állami vagyonról szóló törvény módosított változatát, amely szerint a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács elnökét, a korábbi változattal szemben, nem a miniszterelnök, hanem a köztársasági elnök nevezi ki.

A képviselők 190 igen szavazattal, 156 ellenében, tartózkodás nélkül fogadták el törvényt, amelyet a köztársasági elnök július elején küldött vissza az Országgyűlésnek.

Az állami vagyonról szóló, június 25-én elfogadott törvény az állami vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlására létrehozza a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsot, amelynek tagjait – az eredeti változat szerint – a miniszterelnök nevezi ki hat évre.

Sólyom László, amikor megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a törvényt, azt kifogásolta, hogy a tanács tagjait a miniszterelnök hat évre nevezi ki. A köztársasági elnök szerint a tagok megbízatása „csak igen szűk körben, lényegében alkalmatlanná válás, vagy bizonyos kötelezettségszegések miatt szüntethető meg”.

A kormány javaslatára az Országgyűlés most azzal a módosítással fogadta el a törvényjavaslatot, hogy a tanács tagjait a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki. A tagoknak lemondásukat írásban kell közölniük a köztársasági elnökkel, a megbízatást a köztársasági elnök – a kormányfő javaslatára – felmentéssel szüntetheti meg.

A módosítás szerint a tanács 2007. november 30-ig köteles intézkedni, hogy a Herendi Porcelánmanufaktúra állami tulajdonú részvényei a Regionális Fejlesztési Holding tulajdonába kerüljenek.

A törvény a kihirdetésétől számított nyolcadik napon lép hatályba.

Veres János pénzügyminiszter vitazárójában azt mondta: a köztársasági elnök személye garanciát jelent a tanács megfelelő működéséhez. A pénzügyminiszter szerint az államfő alkotmányos aggályt nem fogalmazott meg akkor, amikor visszaküldte a törvényt, Sólyom László politikai vétót emelt.

Varga Mihály fideszes politikus felszólalásában hangsúlyozta: a kormány a szőnyeg alá akarja söpörni a kérdést, megakadályozni azt, hogy valódi vita alakuljon ki az állami vagyon értékesítéséről. Továbbra is megmaradnak a „fű alatti” értékesítési módok, amit az Állami Számvevőszék már többször kifogásolt – mondta az ellenzéki képviselő.

Varga Mihály szerint vissza kellene vonni a törvényt.

(MTI, MNO, stop.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.