A központi költségvetés bevételi főösszegét 7894,675 milliárd forintban, a kiadási főösszeget 9034,307 milliárd forintban állapítja meg a törvényjavaslat. A Nyugdíj-biztosítási Alap bevételi és kiadási főösszegét egyaránt 2.869,821 milliárd forintban írja elő. Az Egészségbiztosítási Alap bevételi főösszege 1437,9366 milliárd forint, kiadási főösszege 1435,9390 milliárd forint a törvényjavaslat alapján. Az állam által vállalható kezességekről és garanciákról, viszontgaranciákról szóló rendelkezés szerint a kormány által 2008-ban újonnan vállalható egyedi állami kezességek és állami garanciák összege a következő év egyetlen napján sem haladhatja meg a 150 milliárd forintot. Ezt a keretösszeget kizárólag az Országgyűlés jóváhagyásával lehetne túllépni. Ezt a keretösszeget azonban nem terhelik a nemzetközi fejlesztési intézményektől felveendő hitelekhez vállalható egyedi állami kezességek és állami garanciák.
Az állami viszontgaranciák együttes összege, illetve a vállalás időpontjában forintra átszámított együttes állománya 2008-ban egyetlen napon sem haladhatja meg a 150 milliárd forintot. A törvényjavaslat szerint a Magyar Fejlesztési Bank (MFB Rt.) forrásszerzés céljából felvett éven túli hiteleinek, kölcsöneinek, valamint kötvénykibocsátasainak együttes állománya 2008 folyamán legfeljebb 1200 milliárd forint lehet. A javaslat szerint a kormány határozata alapján az MFB Rt. által nyújtott hitelfinanszírozásból származó, valamint harmadik fél javára vállalt készfizető kezességből és bankgaranciákból származó kötelezettségek együttes összege 2008-ban legfeljebb 400 milliárd forint lehet.
Parlament előtt az adótörvények
Az adótörvényeket módosító 350 oldalas törvényjavaslatot pénteken benyújtotta a kormány az Országgyűlésnek, a javaslat szövege este került fel a parlament honlapjára. Az áfatörvényt leszámítva – mivel a forgalmi adóról teljesen új törvény készült – valamennyi adótörvényt módosítja a javaslat. Emellett tartalmazza a tb-törvények és több más jogszabály módosítását is. Veres János pénzügyminiszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón az egyik leglényegesebb változásnak az úgynevezett „kisadók” összevonását nevezte. A szakképzési hozzájárulás, az innovációs járadék, a munkaadói járulék és a rehabilitációs járulék helyébe egységes adónem lép, amelynek alapja a korrigált nettó árbevétel, a mértéke pedig a 20 fő alatti vállalkozásoknál 0,9 százalék, 20-50 fő között 0,95 százalék, 50 fő felett pedig 1,22 százalék. A kulturális járulék változatlan marad.
A személyi jövedelemadónál nem változnak a kulcsok, ugyanakkor havi 170 ezer és 200 ezer forint közötti jövedelemnél – az adójóváírás változása nyomán – az eddigieknél havonta 4500-4700 forinttal több marad a lakosságnál, ami összességében évi 30 milliárd forint többletjövedelmet eredményez. Az adójóváírás mértéke 18 százalék, havi felső értéke 11 340 forint lesz, kifutása pedig az 1 millió 250 ezer, illetve a 2 millió 762 ezer forintos éves jövedelmi sávban következik be. A társasági adóban az adózás előtti nyereség 25 százalékáról 50 százalékára emelkedik a tartalékképzési lehetőség.
(mti)
Nigel Farage pártja a legnépszerűbb a brit keresztények körében
