„Eredményes” program: 1,2 százalékos GDP-növekedés

A bruttó hazai termék (GDP) 2007 II. negyedévében 1,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, az első fél évben a gazdasági növekedés a naptári hatás kiszűrésével és azt figyelembe véve egyaránt 1,9 százalék volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

MNO
2007. 09. 07. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még a mellbevágó előzetes adatoknál is alacsonyabb volt a gazdasági növekedés Magyarországon a második fél évben. 1,4 százalék helyett mindössze 1,2 százalékos volt a GDP éves bővülési üteme, vagyis a szűk egy hónapja megjelent gyorsbecslés ezúttal felfelé tévedett, ám a ±0,2 százalékpontos hibahatáron belül maradt. A korrigált adattal együtt változott a negyedéves index is: az előző negyedévhez képest mindössze 0,1 százalékos volt a változás, vagyis gyakorlatilag megállt a növekedés Magyarországon – elemzi az adatokat a Portfólió.

A GDP az idén az első negyedévben 2,7 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, a naptári hatás kiszűrésével 2,8 százalékkal nőtt. Tavaly a második negyedévben a bruttó hazai termék kiigazítás nélkül 3,8 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, naptári hatás kiszűrésével pedig 4 százalékkal haladta meg a 2005. második negyedévit.

A gazdaság már 2006 első felében elkezdett lassulni (vagyis a kiigazítási lépések előtt fél évvel), és a mostani adat talán a mélypont lehet a növekedési tempót illetően. Mindenesetre az utóbbi 11 évben ilyen alacsony számokkal nem találkozhattunk.

A növekedés megtorpanása egyben a felzárkózási folyamat elakadását is jelenti, hiszen eközben az Európai Unió gazdasága (a megkezdődött lassulás ellenére) szép tempóban fejlődik. A második negyedévben 1,3 százalékpontos növekedési előnye volt az integrációs övezetnek Magyarországgal szemben.

A fejlett országokból érkező második negyedéves adatok nem változtatták meg hazánk pozícióját a növekedési rangsorban. A mostani, lefelé történő módosítással ugyan a francia gazdaság mégis gyorsabban bővült nálunk, ám a dánok jelentős fékezése miatt mégsem miénk az utolsó hely. Igaz, ez nem sok vigaszt jelent számunkra, hiszen a felzárkózó gazdaságok között senki sem bővül olyan lassan, mint mi.

Az egykori szocialista országok közül a „leggyengébbekben” – Romániában és Lengyelországban – is 6 százalék, de Szlovákiában tíz, Lettországban pedig tizenegy százalék körüli a növekedés.

160 milliárd a külkereskedelmi hiány

2007. január–júliusban a kivitel értéke 9603 milliárd, a behozatalé 9763 milliárd forint volt – a KSH tájékoztatása szerint. Az ex­port értéke 12, az importé 9 százalékkal nőtt 2006 azonos időszakához képest. Euróban számolva a kivitel ér­téke 18, a behozatalé 14 százalékkal bővült. A külkereskedelmi mérleg hiánya 160 milliárd forint (639 millió euró) volt, 256 milliárd forinttal (958 millió euróval) kevesebb az egy évvel korábbinál.

2007. júliusban – első becslés szerint – a kivitel értéke 1375 milliárd forintot, a behozatalé 1417 mil­liárd forintot ért el; ez az export esetében 9, importban pedig 4 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbi szinthez képest. Euróban számítva a kivitel értéke több mint 22, a behozatalé közel 17 százalékkal ha­ladja meg a tizenkét hónappal korábbi értéket. A külkereskedelmi mérleg júliusi hiánya 42 milliárd forint (165 millió euró) volt, ami az egyenleg 60 milliárd forintos (205 millió eurós) javulását jelenti az előző év azonos hónapjához képest.

A júliusi kivitel 80, a behozatal 70 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.