A miniszterelnök kijelentette: „a szlovák-magyar kapcsolatok ezeréves történetének ismeretében egyértelmű, hogy az elképzelés nem megvalósítható, mert a szlovák társadalom nem hajlandó rá”.
A Le Monde szerint a szlovák kormányfő – aki hazájában eddig soha nem látott népszerűséggel büszkélkedhet – „megpróbál javítani a róla kialakult képen külföldön, ahol a populistákkal és nacionalistákkal kötött szövetsége rossz hatást keltett, és ahol a magyar kisebbséggel való feszültségek fellángolásától tartanak”.
„Pártunkat azért büntetik, mert volt bátorságunk koalícióra lépni a Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) és a Néppárttal (HZDS), a választók akaratának megfelelően” – vélekedett Fico. Véleménye szerint „ezek a pártok teljesen legitimek, demokratikusan jutottak be a szlovák parlamentbe, és egyetlen katasztrófa sem következett be azok közül, amelyeket egyes Kasszandrák jósoltak... El kell ismerniük inkább, hogy olyan szociáldemokrata politikát követünk, amely elvárható egy NATO- és EU-tag közép-európai országtól”.
A párizsi lap kommentárja szerint a szlovák kormányfő minimalizálja az utóbbi hónapokban érzékelhető nacionalista feszültségeket. Annak ellenére, hogy a szlovák parlament szeptember 20-án határozatban szentesítette a felvidéki magyarok és a németek második világháború utáni kitelepítését lehető tevő Benes-dekrétumok érinthetetlenségét, Fico hangsúlyozta: Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnökkel való viszonya „baráti és dinamikus”.
A szlovák kormány és a Magyar Koalíció Pártja (MKP) között ezzel szemben a viszony a Le Monde szerint „viharos”. Az MKP által mindkét országnak elfogadásra beterjesztetett szlovák-magyar megbékélési nyilatkozatot egyfajta bocsánatkérés formájában a történelem során mindkét oldalon elkövetett igaztalanságokért Fico „provokációnak” minősítette a lapnak és hozzátette: „a szlovák-magyar kapcsolatok ezeréves történetének ismeretében egyértelmű, hogy az elképzelés nem megvalósítható, mert a szlovák társadalom nem hajlandó rá”.
(MTI)