Felszólítjuk Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, utasítsa az igazságügyi tárcát arra, hogy felejtse el a törvénymódosítást a szakzsargonban tényleges életfogytiglannak nevezett büntetés megszüntetéséről – közölte Répássy Róbert.
Mint elhangzott, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium adatai alapján jelenleg 11 személy tölti úgy életfogytiglani büntetését, hogy élete végéig nem lehet feltételes szabadságra bocsátani. Répássy Róbert közölte: jogi megfogalmazás kérdése, hogy a büntetés megszűnése után ők is elhagyhassák a börtönt, „ahogy Kondorosi Ferenc, a tárca államtitkára már meg is fogalmazta”.
A frakcióvezető-helyettes szólt néhány tényleges életfogytiglanos esetéről. Megemlítette az oktogoni lövöldöző néven ismertté vált ámokfutót, aki minden ok nélkül lelőtt négy embert, közülük ketten nem élték túl a támadást. A képviselő felhozta a „balástyai rémet„ is, aki öt nőt gyilkolt meg, majd ásott el, emellett olyan bűnelkövetőkre is kitért, akik feleségüket és gyermeküket ölték meg, vagy idős nők ellen hajtottak végre rablógyilkosságot.
Nem lenne kötelező
Kondorosi Ferenc, az igazságügyi tárca államtitkára pénteki közleményében azt írta: a sajtóhírekkel ellentétben sem a kormány, sem a szakminisztérium nem tervezi a legsúlyosabb bűncselekményt elkövetők esetében az életfogytig tartó szabadságvesztés büntetésének megszüntetését, nem akar sem gyerekgyilkosokat, sem sorozatgyilkosokat a társadalomra szabadítani.
Mint írja, a hatályos szabályozás szerint a jogerős ítéletet hozó bíróság rendelkezhet arról, hogy az elítélt az életfogytig tartó szabadságvesztésből nem bocsátható feltételes szabadságra, azaz élete végéig fogva tartásban marad. Ez azonban emberi jogi és alkotmányossági szempontból is aggályos, mert kizárja annak lehetőségét, hogy ezt a súlyos döntést bármikor is felülvizsgálhassák.
Az új szabályozás, a modern büntetőjog nemzetközi normáival is összhangban, annyit szeretne elérni, hogy a döntést ne az ítélet meghozatalakor mondja ki a bíróság, hanem legalább húszévi szabadságvesztés letöltését követően – hangsúlyozza Kondorosi Ferenc.
Az államtitkár szerint az élethosszig tartó szabadságvesztésből történő feltételes szabadságra bocsátás nem lenne kötelező, hanem a bíróság gondos, minden körülményt alaposan mérlegelő döntésétől függne, így az új szabályozás alapján is lehetne olyan eset, amikor az elítélt akár élete végéig is rács mögött maradhatna.
(MTI)
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
