Lakitelek: a Gyurcsány-Kóka féle bűnszövetkezet tönkretette az országot

A lakiteleki találkozó 20. évfordulója alkalmából rendezett emlékkonferencián az egykori résztvevők beszédeikben kormányváltást és új rendszerváltást tartottak szükségesnek.

MNO
2007. 09. 29. 14:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa és a magyarság esélyei címmel a Kölcsey Házban a lakiteleki találkozó szervezőinek előadásai hangzottak el délelőtt. Fekete Gyula író, aki húsz évvel korábban és most is az elnöke volt a tanácskozásnak, a magyarság esélyeiről beszélt, s úgy értékelte: „sokkal-sokkal rosszabb a helyzet, mint 20 évvel ezelőtt”.

Mint mondta, fontos megnevezni, hogy mi rontotta el a magyarság esélyeit. Úgy vélte, a magyarság nem a harcokban volt naiv, hanem a megbékélésben, és a „minden fordulatot túlélő bolsevik párt vezényelte a rendszerváltást és vezényel ma is”.

„Gyurcsány Ferenc pártdiktatúrává fokozta le a demokráciát” – mondta Fekete Gyula, aki szerint a kormány elherdálja az évszázadok alatt összegyűjtött közvagyont, és „az utódainkat is eladósítja”.

„Pusztulásunk, züllésünk megállíthatatlanul folytatódik” – szögezte le az író.

Bíró Zoltán irodalomtörténész Demokrácia vagy liberális diktatúra című előadásában egyebek mellett arról beszélt, hogy 1989-ben elkezdődött, majd folytatódott az ország vagyonának kiárusítása, a gazdasági hatalom a régi nomenklatúra kezébe került.

Leszögezte: a „Gyurcsány-Kóka féle bűnszövetkezet” az erkölcsi normákat semmibe véve tönkretette a családokat. A mai magyar társadalom legfontosabb érdekének a Gyurcsány-kormány „mielőbbi eltakarítását” nevezte, mert, mint mondta, ha még egy-két évig „uralkodnak, akkor visszafordíthatatlanná válik az országot tönkretevő folyamat”.

„A liberális diktatúrából ki kell szabadítani az országot” – mondta Bíró Zoltán, aki szerint új rendszerváltásról van szó, nem csak egy kormány leváltásáról, a késlekedés pedig egyenlő az önpusztítással.

Csoóri Sándor Kossuth-díjas költő az MDF megalakulásáról beszélt, majd az első szabadon választott kormány nehézségeit idézte. Véleménye szerint nem a Szabad Demokraták Szövetségével, hanem a magyar néppel kellett volna paktumot kötni, s az MDF–SZDSZ-paktum a demokrácia megszűnését jelentette. „Nagyon becsültem Antall Józsefet, de ettől a pillanattól kezdve feszültség volt közöttünk” – mondta a Kossuth-díjas költő. Csoóri Sándor a parlamenti felsőház létrehozásának szükségét hangsúlyozta. „Ez a demokrácia a hazugság demokráciája” – tette hozzá.

Csurka István író a Gyurcsány-kormány hatalomra jutásáról szólva kijelentette: „maffiás államcsíny történt, mely minden ellenállásra jogot ad”. A rendszer megváltoztatásának szerinte két módja van, az egyik a forradalom, és ha kell, fegyveres harc, de erre a mai magyar társadalom már nem alkalmas, ezért erre nem gondol. Elképzelése szerint a nemzeti erőknek kétharmados győzelmük után kétkamarás parlamentet kell létrehozniuk. Kijelentette, hogy ez az új hatalom nem törekszik majd az Európai Unióból való kiválásra. Hangsúlyozta, hogy „kell egy valódi baloldali program”, és egy olyan jobboldali program is, amely az összmagyarság programja kell, hogy legyen.

Für Lajos történész a magyar honvédség ellehetetlenítéséről beszélt, véleménye szerint a hadsereg nem lenne képes megvédeni az országot. Szólt arról is, hogy „törődni kellene az értékeink és az érdekeink védelmével, beleértve a határon túli magyarokat is”.

Kiss Gy. Csaba irodalomtörténész a magyarországi politikai kommunikációról beszélt előadásában. „Aki képes meghatározni a közvélekedést, az politikai előnyre tehet szert” – mondta, és utalt a kommunista diktatúrák politikai kommunikációjára. Kijelentette: „a tömegtájékoztatásban az átmenet során megmaradt a folyamatosság".

Lezsák Sándor A nemzeti reneszánsz esélye című előadásában hangsúlyozta, hogy derűlátó, mert az elmúlt 60 esztendőben soha nem volt akkora esélye a nemzeti újjászületésnek, mint most. Kijelentette: újjá kell szervezni ezt a nemzetet, országot. Elképzelése szerint az új nemzeti program új alkotmányt jelent, kisebb országgyűlést, felsőházzal. „Nemzetgyűlésnek fogják hívni, ahol az elszakított nemzetrészek képviselői is ott fognak ülni” – tette hozzá. Lezsák Sándor szerint erősebb köztársasági elnökre lesz szükség, hogy ne fordulhasson elő, hogy „egy csalással hatalomra jutott kormányt ma nem lehet elmozdítani”. A nemzeti újjászületés alapjának az iskolát nevezte. Csurka Istvánhoz csatlakozva a „véres utat” elfogadhatatlannak tartotta, és reményét fejezte ki, hogy a választások után a nemzeti erőknek elegendő többségük lesz a szükséges változások véghezvitelére.
A tanácskozáson felszólal Orbán Viktor is.

Pozsgay Imre szerint Magyarország a rendszerváltás után stratégiai vereséget szenvedett, hiszen míg az 1987-1990 közötti időszakában csaknem olyan magasságban volt az ország, mint 1956-ban, addig mára eddig nem látott mélységbe jutott; erről egyetemi tanár a szombaton Lakiteleken beszélt.
"A rendszerváltás után az ország stratégiai vereséget szenvedett. Ma rosszabb a helyzet, mint húsz esztendővel ezelőtt" – mondta a politikus az 1987. szeptember 27-én, 180 értelmiségi részvételével megtartott lakiteleki találkozó huszadik évfordulóján megtartott emlékülésen.

Mint mondta, 1987-1990 között megvolt az esély arra, hogy a nemzet érdekeinek megfelelő berendezkedés alakuljon ki Magyarországon, megvolt a remény arra, hogy Magyarország újjászülessen, hogy megszabaduljon az előző rendszer örökségétől.

"Sajnálom az elvesztegetett lehetőségeket" – mondta. Úgy vélte, a nemzeti kisebbrendűségi érzés erősebb volt bennünk, mint a felkészültség és a tettrekészség.
Mint mondta, az 1989-90-ben rossz alku során létrehozott intézményrendszer ma már kárára van az országnak, "őrzi azok pozícióját, akik ezt az országot kisajátították". Ha ezen tudunk változni, akkor ez a felemelkedés esélyét is magával hozza – tette hozzá Pozsgay Imre.

Fritz Tamás politológus szintén úgy vélte, a rendszerváltás idején rossz alkuk születtek, s az ezek eredményeképpen létrehozott demokratikus berendezkedés mára válságba jutott. Az utóbbi négy-öt évben rendkívüli helyzetet – vis maior – alakult ki Magyarországon a Gyurcsány-kormány tevékenységének eredményeképpen – közölte.

A rendkívüli helyzetnek szerint négy jellemzője van. Egyrészt, a 2006-os választási kampányban a szocialisták a szabad választás intézményét "rombolták szét hazugságaikkal", ezért a jelenlegi kormány és az Országgyűlés illegitim.

Kelemen András, a Fidesz országgyűlési képviselője a tavaly őszi Kossuth téren események kapcsán azt mondta: ekkor sem sikerült megteremteni a nemzet egységét. Úgy vélte, az árok nem léphető át azok között, akik építeni akarják az országot, és azok között, akiknek esze ágában sincs ezt tenni.
Mint mondta, feladatuk meghatározni a nemzetmentés lépéseit, amelyek között egyebek mellett a nemzet fogyását, a középréteg megerősítését, a szegénypolitika megalkotását, a vidék megtartó erejének növelését valamint a bevándorlási folyamat kézben tartását említette. Feladat az is, hogy szembeszálljunk azzal, hogy a kormány megszegje a társadalommal kötött szerződést – mondta.

Morvai Krisztina, a Civil Jogász Bizottság társelnöke úgy vélte, a kormány démonizálta az emberi jogokat a tavaly őszi események után.
Közölte: tavaly szeptember 17-én a Kossuth téren az emberek megpróbáltak élni állampolgári jogukkal. Álláspontja szerint semmi baj nincs azzal, hogy valaki a parlament falain kívül politizáljon. Mint mondta, az embereknek kötelessége volt, hogy felemeljék a szavukat a hazugság ellen, amit a kormány veszélyesnek állított be.

A Magyar Televíziót megtámadó kis csoportot a kormány összemosta a kritikus hangot megütő emberekkel. "Ez egy nagyon aljas folyamat volt" – jelentette ki Morvai Krisztina, aki felszólása végén vastapsot kapott.

Szűrös Mátyás, a volt állampárt politikusa, ideiglenes köztársasági elnök, későbbi szocialista képviselő is megjelent a húsz éves évfordulón.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.