Latorcai: A kormány megcsapolja a biztosítottak pénzét

A gyülekezési jog és a képviselői költségtérítés témaköre, a Kárpát-medencei Képviselők Fórumának ötpárti konszenzusa, valamint az egészségügyi biztosítottak pénze is szóba került a parlament plenáris ülésén kedden, napirend előtt.

MNO
2007. 09. 25. 9:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kozma József (MSZP) arról beszélt, hogy a Kárpát-medencei Képviselők Fórumán ötpárti konszenzus alakult ki a nemzetstratégiával kapcsolatban. Véleménye szerint a siker oka, hogy világossá vált mindenki számára: ha a magyarság megválasztott képviselői nem tudnak megegyezni a nemzetstratégia alapvető kérdéseiben, akkor helyettük más sem fog egyezségre jutni.

Horváthné Fekszi Márta külügyi államtitkár válaszában elmondta: a nemzetstratégiára azért van szükség, mert a gazdasági, társadalmi, szociális problémákat nem szünteti meg automatikusan az uniós csatlakozás. A határon túli magyarság 90 százaléka már uniós állampolgár – tette hozzá. Az államtitkár hangsúlyozta: a megújuló nemzetpolitika a felzárkózást és a modernizációt tűzte ki célul.

Latorcai János (KDNP) azért emelt szót, mert szerinte az egészségügyi és a pénzügyminiszter egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tesz, amelyek azt sejtetik, hogy a kormány „megcsapolja" a biztosítottak pénzét. Példaként megemlítette többek között, hogy az egészségügyi miniszter 25 milliárd forint többletet ígért, míg a pénzügyminiszter már csak 15 milliárdról beszélt.

Horváth Ágnes egészségügyi miniszter reagálásában elmondta: a reformnak köszönhetően 15 milliárd forint többletjuttatást kapnak majd az intézmények. Emellett most szeptemberben megkapják azt a 10 milliárd forintot is, amely már eleve szerepelt az előirányzatban, de eredetileg decemberben fizették volna ki – közölte.

Herényi Károly (MDF) felhívta a figyelmet arra, hogy kizárólag a békés gyülekezés élvezhet alkotmányos védelmet, nem békésen megvalósított gyülekezést nem legitimálhat semmiféle vélt vagy valós politikai, közéleti kiváltó ok, sérelem. Példaként említette, hogy a Római Egyezmény is engedi a gyülekezési jog korlátozását bizonyos esetekben. Az ellenzéki képviselő feltette a kérdést: a kormány és a rendvédelmi szervek mikor döntenek végre úgy, hogy a békés, az alapjogokat betartó emberek sokaságának érdekeit részesítik előnyben a rendzavarókkal szemben.

Kondorosi Ferenc rendészeti államtitkár elmondta: veszélyes, ha a politika eluralkodik a jogon, viszont ritka politikai konszenzusok kellenek ahhoz, hogy a politika önmaga elé a közjog eszközrendszerével korlátot állítson. A gyülekezési jog gyakorlása során elkövetett garázda magatartás elkövetőit fel kell kutatni és felelőségre kell vonni – hangsúlyozta Kondorosi Ferenc.

Gusztos Péter (SZDSZ) hangsúlyozta: a képviselői költségtérítés rendszerének kialakítása annak idején el lett rontva, hiszen egy Európában példátlanul alacsony alapdíj mellé egy bonyolult pótlékrendszert tettek. Az SZDSZ visszaállítaná azt a korábbi szabályt, hogy a lakhatási költségtérítéshez a számlát és a szerződést be kell mutatni, az általános költségtérítés esetében pedig elképzelhetőnek tartják a bruttósítást, vagyis az adókötelessé tételt. A liberális politikus felvetette: nem tartható, hogy plenáris ülések ideje alatt parlamenti bizottságok ülésezzenek. Megemlítette azt is, hogy a Ház tekintélyét súlyosan rontja, ha közvádas ügyben nem adnak ki egy képviselőt, ahogy az is, ha egy egyértelműen rágalmazó jellegű ügyben megpróbálják kiadni a miniszterelnököt.

Ágh Péter (Fidesz) arról beszélt, hogy a tandíj bevezetésével a szegény családok gyerekei kiszorulnak a felsőoktatásból. Szerinte ezt bizonyítja, hogy idén 24 ezerrel kevesebben jelentkeztek egyetemre és főiskolára, mint tavaly. Az ellenzéki képviselő emlékeztetett arra, hogy a választások előtt még azt mondták, nem lesz tandíj.

Arató Gergely, az OKM államtitkára válaszában elmondta: nem csökkent az érettségizők között a felsőoktatásba jelentkezők száma. Hozzátette: a képzési hozzájárulás rendszerében a hátrányos helyzetűek nem fizetnek, számukra szociális ösztöndíjat vezettek be.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.