A törvénymódosítás célja a fegyveres és rendvédelmi szféra hivatásos állományú tagjainak tömeges szolgálati nyugdíjba vonulási hullámának megállítása azzal, hogy törvényi garanciákat nyújtanak a legalább 20 éves szolgálati viszonnyal rendelkezőknek, mely szerint nem kerülnek hátrányosabb helyzetbe a tervezett nyugdíjváltozások következtében – írják a Kónya Péter elnök által aláírt közleményben.
Bár a tervezett törvénymódosítás szerintük tartalmaz pozitív elmozdulást a korábbi kormányzati tervekhez képest, de a közlemény szerint a tervezeten látszik, hogy pont azokkal nem egyeztették, akikre a törvény vonatkozni fog. Nem nyújt kellő garanciákat és nem kezeli azokat a feszültségeket, amelyeket a jelenleg hatályos törvényi szabályozás hiányosságai okoznak.
A nyugdíjreform, az illetményrendszerek változásaira vonatkozó kormányzati elképzelések „lebegtetése" továbbra is bizonytalanságban tartja a jelenleg szolgálatot teljesítő állományt, olyan tömeges pályaelhagyást generálva ezzel, amely a fegyveres és rendvédelmi szervek működését lehetetleníti el – állítja a közlemény.
A SZÉF munkavállalói oldala ezért az Országgyűlés érintett bizottságaihoz fordul, jelezve, hogy a módosítást törvénysértő módon nyújtották be. Kérik a képviselőket, hogy – az előterjesztő kormány mulasztását pótolva – a szakszervezetek vezetőivel folytassanak le egyeztetéseket, és egyéni módosító indítványaikkal segítsék elő, hogy az Országgyűlés olyan változatot fogadjon el, amely alkalmas az állomány életpályájának elbizonytalanításából adódott válsághelyzet megnyugtató kezelésére – áll a közleményben.
A honlapról kiderül, hogy hétfőn az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban (IRM) rendkívüli érdekegyeztető fórumot tartottak. Ott napirend előtt Kónya Péter kérdésére válaszolva Takács Albert miniszter elmondta, hogy a szolgálati törvények jogalkotásának hivatalos folyamata ugyan előrejár, de nem végleges változatról van szó.
(mti)