A feldbachi bőrgyár a kísérleti szennyvízszűrőt a nyár elején, a magyar és osztrák környezetvédelmi miniszter megállapodása után szerelte fel 120 ezer euró (mintegy 30 millió forint) költséggel. A három hónapos próbaüzem után a bécsi és a grazi műszaki egyetem vizsgálta meg a berendezés hatékonyságát, és megállapították, hogy a homok- és aktívszén-szűrők teljes mértékben kiszűrik a szennyező anyagot a vízből.
A szentgotthárdi delegációban a Pro Natura St. Gotthárd szervezet két vezetője és Labritz Béla önkormányzati képviselő vett részt, akik a látogatás után elégedettségüknek adtak hangot.
Október végéig szeretnék lefolytatni a berendezés magyar és osztrák engedélyeztetési eljárását. Az engedélyek birtokában pályázatot írnak ki a szűrők gyártására, a tervek szerint 2008 őszén a feldbachi, 2009 nyarán pedig a jennersdorfi bőrgyárban szerelik fel a berendezést.
A beruházás összköltsége meghaladja az 1 millió eurót, ennek harmadát uniós pályázat, illetve az osztrák központi támogatás fedezné. A szűrők karbantartása a későbbiekben évi 200 ezer euróba kerül majd. A bőrgyár a beruházást referenciaként kívánja használni, ezzel vezető szerepre törekszik a környezetvédelmi technológia területén.
Maradt még azért probléma bőven
A Feldbachban működő üzem a folyónak csak az egyik szennyezője. További két bőrgyár is termel és szennyez a környéken, de gondot okoz annak a fűtési rendszernek a „mellékterméke” is, amit éppen Feldbachban működtetnek. A föld mélyéből feltörő melegvízzel fűtik a város lakásainak egy részét, de a kihűlt, rendkívül magas sótartalmú vizet nem pumpálják vissza a földbe, hanem beleengedik a Rába egyik mellékfolyójába.
(mti, MNO)
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
