Tanévkezdés Csángóföldön: packázik a hivatal

Lesz elég tanár a csángó iskolákban, bár a helyi hivatalok negatív hozzáállása az utóbbi időben sem változott. Az oktatás biztosítása attól függ, hogy a bákói tanfelügyelőségen sikerül-e elfogadtatni a törvény által előírt, de a hivatal által letagadott óraszámokat.

MNO
2007. 09. 04. 9:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hegyeli Attila, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége oktatási részlegének vezetője szerint az utolsó pillanatban sikerült biztosítani az elégséges számú pedagógust, bár nem mind szakképzettek a jelentkezők. Ez nem olyan nagy probléma, mert sok faluban kezdő csoportokat kell magyar írásra, olvasásra tanítani, ehhez pedig az is elég, ha valakinek tanítói végzettsége van, vagy egyszerűen csak jól bánik a gyerekekkel.

Hegyeli arról is beszámolt, hogy az idei év egyik érdekessége, hogy nagyon sok magyarországi tanár szeretne náluk tanítani, őket azonban csak iskolán kívüli keretek között tudjuk foglalkoztatni.

-Idén ősztől – támogatóinknak köszönhetően – sikerül beindítani két új helyszínen is az oktatást, először természetesen csak iskolán kívüli keretek közt: így összesen négy új kolléga fog dolgozni Nagypatakon és Diószegen. Azonban még mindig van 25-30 olyan csángóföldi falu, ahol bár beszélik a nyelvet, évtizedek óta mégsincs egyetlen magyar anyanyelvű tanárjuk sem – mondta Hegyeli Attila, aki hozzátette: az iratkozást követő vizsgára olyan létszámban fogunk megjelenni, ahány tanárra szerintünk szükség van, bár ennél jóval kevesebb állást hirdetett meg a tanfelügyelőség. Így az, hogy az oktatás teljes mértékben biztosítva lesz-e attól függ, hogy a Bákó megyei Tanfelügyelőségen sikerül-e elfogadtatni az egyébként törvény által is előírt, de általuk letagadott óraszámokat. Tehát, ha minden jól megy tanévkezdésig, akkor a tavaly már működő helyszíneken sikerül idén is folytatni a munkát.

A hatóságok hozzáállása sajnos az utóbbi hónapokban sem változott: a tanfelügyelőség 130 magyarórát hirdetett meg, a szövetség pedig – a törvényes rendelkezések, a szülők kérvényei és a terepviszonyok alapján – legkevesebb 210 magyarórára számít a Bákó megyei román tannyelvű iskolákban.

Problémák továbbra is szép számmal akadnak. Vannak olyan falvak – Csík falu vagy Diószén – amelyek, bár évek óta folyik ott a magyar nyelv oktatása, mégis eltűntek a tanfelügyelőség statisztikáiból. Máshol megvan a törvényes számú kérvény az iskolai magyarórák beindítására, az iskola azonban mégis megtagadta a tanári állás meghirdetését, mert a tantestület nem ért egyet a szülők kérvényeivel.

(keresztszulok.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.