A tanévkezdés nehézségeire jellemző Zalában, hogy augusztus 31-én éjszaka dőlt el a Kincsesház Alapítvánnyal szerződött iskolák sorsa – mondta el Manninger Jenő. Zala megyében 16 iskola kötött megállapodást az alapítvánnyal, amely azonban nem tudta vállalni az alapfokú intézmények működtetését.
A tanévkezdés előtti utolsó pillanatokban jegyezték be zalai székhellyel a Suli Harmónia 2007 Alapítványt, amely a 16 zalai intézmény mellett vasi, somogyi és budaörsi óvoda vagy általános iskola működtetését vállalta át a Kincsesháztól.
A sajtótájékoztatón Manninger Jenő közölte: az aprófalvas Zala megyében különösen nagy gondot okoz a normatív finanszírozás csökkentése. Az elvárások szerint legalább 16-17 gyermeknek kell egy osztályban tanulnia ahhoz, hogy egy önkormányzat működtetni tudja az intézményt. Ehhez azonban a finanszírozást ötven százalékban a településnek kell állnia.
Zala megyében Surdon, Beleznán, Garaboncon, Sormáson, Lentiben, Csesztregen, Szentgyörgyvölgyön, Nagykutason, Zalatárnokon és Pusztaszentlászlón kényszerültek bezárni általános iskolát. Manninger szerint szükség van legalább az alsó tagozatok működtetésére a még meglévő intézményekben, de ahol túl alacsony a létszám, a megszüntetés vagy a betagozódás lehet a megoldás. Hozzátette: az állami finanszírozással is lehetővé kellene tenni, hogy akár tíz tanulóval is oktathassanak egy osztályban.
A zalai közgyűlés elnöke azt is elmondta, hogy az oktatási normatívák csökkentése kényszerítette arra a fenntartókat, hogy az általános iskolákból mintegy száz, a középfokú intézményekből pedig ötven pedagógust elbocsássanak.
(mti)
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
