Újraindulhat a mecseki uránbányászat

Felmérések szerint a Mecsekben van még akkora uránvagyon, amelyet korszerű technikával gazdaságosan ki lehet termelni. Az egyik ausztrál tulajdonú cég milliárdokat költ kutatásra. A pécsi területen 600 és 1200 méter között folyt az uránbányászat 1956 és 1997 között.

MNO
2007. 09. 03. 12:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedvező feltételek megléte esetén reális esély van rá, hogy 2010-2011-ben újraindul az uránbányászat a Mecsekben – mondta az ausztrál tulajdonú WildHorse Energy Hungary Kft. ügyvezető igazgatója hétfőn Pécsett. Barabás András egy, a témában tartott tanácskozás szünetében úgy fogalmazott: a cég eddigi felmérései alapján a térségben van akkora uránvagyon, amelyet korszerű technológiával gazdaságosan ki lehetne termelni, a vizsgálatokat azonban tovább kell folytatni.

Szavai szerint a uránbányászatban a mélyművelés mellett már új eljárás is alkalmazható. Ennek lényege, hogy a talaj mélyebb rétegeibe fúrólyukakon keresztül speciális vegyületet juttatnak, amely az ércből kioldja az uránt, s azt a felszínre hozzák. Az igazgató utalt rá: a cég tavaly négy területen, Pécs, Dinnyeberki, Bátaszék és Máriakéménd környékén 2010-ig kapott uránkutatási engedélyt a Pécsi Bányakapitányságtól. A munkálatokra több milliárd forintot költenek.

Az idén júniusban repülőgépről geofizikai méréseket végeztek, és jelenleg a bátaszéki és máriakéméndi terület kutatófúrásait készítik elő. Az a cél, hogy mintát vegyenek az érces rétegekből, és elemezzék azokat – tette hozzá Barabás. Arra a kérdésre, reálisnak tartja-e az uránbányászat újraindítását annak tükrében, hogy korábban több pécsi politikus is aggályait fogalmazta meg ezzel kapcsolatban, és azzal érvelt, hogy a bányászat helyett a kulturális fejlesztéseket kellene erősíteni, azt mondta: nincs mitől félni, a termelés a legszigorúbb környezetvédelmi előírások betartásával folyna.

A távirati iroda információi szerint a hazai uránbányászat időszakában, 1956 és 1997 között mintegy 21 ezer tonna fémuránt hoztak a felszínre.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.