Kedvező feltételek megléte esetén reális esély van rá, hogy 2010-2011-ben újraindul az uránbányászat a Mecsekben – mondta az ausztrál tulajdonú WildHorse Energy Hungary Kft. ügyvezető igazgatója hétfőn Pécsett. Barabás András egy, a témában tartott tanácskozás szünetében úgy fogalmazott: a cég eddigi felmérései alapján a térségben van akkora uránvagyon, amelyet korszerű technológiával gazdaságosan ki lehetne termelni, a vizsgálatokat azonban tovább kell folytatni.
Szavai szerint a uránbányászatban a mélyművelés mellett már új eljárás is alkalmazható. Ennek lényege, hogy a talaj mélyebb rétegeibe fúrólyukakon keresztül speciális vegyületet juttatnak, amely az ércből kioldja az uránt, s azt a felszínre hozzák. Az igazgató utalt rá: a cég tavaly négy területen, Pécs, Dinnyeberki, Bátaszék és Máriakéménd környékén 2010-ig kapott uránkutatási engedélyt a Pécsi Bányakapitányságtól. A munkálatokra több milliárd forintot költenek.
Az idén júniusban repülőgépről geofizikai méréseket végeztek, és jelenleg a bátaszéki és máriakéméndi terület kutatófúrásait készítik elő. Az a cél, hogy mintát vegyenek az érces rétegekből, és elemezzék azokat – tette hozzá Barabás. Arra a kérdésre, reálisnak tartja-e az uránbányászat újraindítását annak tükrében, hogy korábban több pécsi politikus is aggályait fogalmazta meg ezzel kapcsolatban, és azzal érvelt, hogy a bányászat helyett a kulturális fejlesztéseket kellene erősíteni, azt mondta: nincs mitől félni, a termelés a legszigorúbb környezetvédelmi előírások betartásával folyna.
A távirati iroda információi szerint a hazai uránbányászat időszakában, 1956 és 1997 között mintegy 21 ezer tonna fémuránt hoztak a felszínre.
(MTI)
Hungary FM: It's Time for Change in Brussels, for Patriots to Finally Replace the Likes of Von der Leyen!
