„Gyurcsány-csomag”: éjszakába nyúló vita, mentőt kellett hívni

Gyurcsány Ferenc elmondása szerint jó vita alakult ki a szocialisták keddi frakcióülésén, ahol a kormányfő legújabb – a közélet tisztaságáról szóló – javaslatcsomagját vitatták meg. Az optimista kormányfői vélekedésnek ellentmond, hogy a frakciótagok igencsak felzúdultak a főállású képviselőség tervén, sőt, az egyébként az ülésen rosszulléttel küszködő Karsai József kijelentette: Gyurcsány pártelnöki és miniszterelnöki tisztsége összeférhetetlen.

MNO
2007. 10. 03. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valamennyi fontos kérdésről tájékoztatta az MSZP-frakciót Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, mielőtt bejelentette a közélet tisztaságáról szóló javaslatcsomagját. Erről a kormányfő kedden késő este nyilatkozott újságíróknak a frakció budapesti ülése után. Gyurcsány szerint jó vita volt. Gyurcsány elmondta: vasárnap este az elnökséggel tárgyalt javaslatairól, majd hétfőn a frakcióval egyeztetett, utána még egyszer az elnökséggel. Hozzátette: négy nagy téma köré csoportosította a mondanivalóját, azt hét-nyolc pontba foglalta össze. A politikus azt mondta, minden fontos kérdésről szót ejtettek, de a részleteken még tovább kell dolgozni.

Arra a kérdésre, hogy a konkrétumokról egyeztetett-e a képviselőkkel, a miniszterelnök azt mondta: az a konkrétum, hogy fogadjunk el olyan pártfinanszírozási törvényt, amely megszünteti annak lehetőségét, hogy nem ellenőrzött pénzek kerülnek a pártokhoz, és ugyanez vonatkozik az ifjúsági szervezetekre is. Korábban sajtóhírek szóltak arról, hogy a képviselők nem ismerték a hétfőn bejelentett javaslatcsomag részleteit, különösen a főállású képviselőségre vonatkozó javaslatot. Arra a kérdésre, hogy az összeférhetetlenségre, azaz a főállású képviselőségre vonatkozó szabályok váltották-e ki a legélesebb vitát, a kormányfő elmondta: nem tudja, hogy ez volt-e a legélesebb vitapont. Mint mondta, általában az izgatja a képviselőket és arra akarnak megoldást találni, hogy Magyarországon ügyeket elintézni úgy lehet, hogy az ember csúszópénzt ad. Gyurcsány szerint arról valóban van vita, meddig szolgálja az a közös érdekeket, ha valaki az országgyűlési képviselőség mellett helyi vagy megyei önkormányzati képviselő, illetve polgármester is.

Egy másik kérdésre, miszerint a frakció többsége támogatta-e az összeférhetetlenségre vonatkozó szabályokat, a miniszterelnök elmondta: kétfajta szabályról van szó. Az egyik szerint pályázati pénzekhez nem férhetne hozzá a kormány egyetlen egy tagja sem, a kormánytag vállalata sem, illetve azok sem, akik a pályázat környékén bármit tettek. Megjegyezte, nyár óta dolgoznak ezen a törvényjavaslaton, és az egyik legszigorúbb lesz Európában. Gyurcsány elmondta: másik összeférhetetlenségi szabály lenne, hogy a parlament tagjai milyen más állást tölthetnek be. A miniszterelnök elárulta, hogy sokan hozzászóltak ehhez a kérdéshez. A 190 fős szocialista frakcióból mintegy száz képviselőnek van önkormányzati tisztsége – fűzte hozzá magyarázatul.

A kormányfő szerint rendbe kell tenni a képviselők jövedelmét is. „Én nem akarom csökkenteni a jövedelmeket, én azért mindig kiállok, hogy szerintem, amit végeznek és ami a felelősségük, ahhoz képest ez nem sok jövedelem, még akkor is, ha tudom, akinek negyvenezer a nyugdíja, annak ez már borzasztóan sok" – mondta. A kormányfő megerősítette: a kormány a következő két hétben elkészíti törvényjavaslatait. A miniszterelnök úgy értékelte, hogy a frakcióülésen jó vita volt, olyan, amilyet ez a téma megérdemelt. Mint mondta, a frakció fontosnak ítélte ezt a hét ügyet, úgy ítélte meg, ebben megoldást kell találni. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az MSZP hétfő délelőtti frakcióülésén érintőlegesen ismertette a még aznap este bejelentett hétpontos csomagjának részleteit. A kormányfő sok más régi javaslata mellett bedobta, hogy a 2010-től létrejövő országgyűlésnek már csak főállású képviselői legyenek. A kormányfői javaslat szerint a képviselőség az önkormányzati szerepvállalást is kizárná a következő ciklustól. A kormányfő kezdeményezte a parlamenti és önkormányzati képviselők vagyonosodási vizsgálatát is.

Az ülésen a legvitatottabb kitétel a főállású képviselőség bevezetése, ez okozta a legnagyobb felzúdulást. Karsai József, Battonya polgármestere, parlamenti képviselő a Hír TV-nek azt nyilatkozta: őt annak tudatában választották polgármesterré, hogy képviselő volt, így szerinte nincs összeférhetetlenség a két posztja között. Megítélése szerint Gyurcsány pártelnöki és miniszterelnöki tisztsége viszont összeférhetetlen. Úgy vélte: nem ideális, hogy Gyurcsány a miniszterek főnöke a pártban és a kormányban egyaránt. A magas vérnyomással küszködő Karsai a frakcióülésen rosszul lett, akinek segítségére a mentőszolgálat munkatársai siettek. A képviselőt a helyszínen ellátták, nem kellett kórházba szállítani.

A frakcióülésen többen kifogásolták a kötelező vagyonosodási vizsgálatot is. Akadtak félmoralizáló felszólalások is: „Ne tekints minket ellenségnek, Feri” – kérte az egyik képviselő. A bírálatokból kijutott a miniszterelnök tanácsadóinak is, akikről az volt az általános vélekedés, alkalmatlanok, mert rossz tanácsokkal látják el Gyurcsány Ferencet.

Lendvai: Heves vita volt

A frakció 3 pontos állásfoglalást fogadott el, közölte a tanácskozást követően Lendvai Ildikó frakcióvezető. Az első pontjuk szerint a közélet tisztaságáért és a korrupció visszaszorításáért többet kell tenni, mint amit eddig bármely kormány megtett. Lendvai közölte, a frakció részt kíván venni a miniszterelnök hét pontja alapján megalkotandó törvényjavaslatok elkészítésében. A szocialisták emellett deklarálták, hogy a többi párt vezetőinél ötpárti tárgyalásokat kezdeményeznek és várják a többi párt javaslatait. Annyit Lendvai is elismert: heves vita zajlott a tanácskozáson, de csalódott is volna, ha ilyen fontos téma megtárgyalásán a képviselők unatkoztak és ásítoztak volna.

Az SZDSZ máris nemet mondott Gyurcsánynak

Nem támogatjuk, hogy a parlamenti képviselők kizárólag parlamenti képviselők legyenek – mondta Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szerdán a közszolgálati televízió reggeli műsorában. „Azt mi nem támogatjuk, hogy a parlamenti képviselők kizárólag parlamenti képviselők legyenek, ugyanakkor azt magunk kezdeményeztük, hogy a parlamenti képviselők jelenlegi összeférhetetlenségét tágítsuk a jelenleginél szélesebbre” – hangoztatta Horn Gábor a közszolgálati televízió reggeli műsorában.

(mti/index.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.