Jövőre kevesebb jut az önkormányzatoknak

A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége szerint jövőre sem áll meg az önkormányzatok eladósodása, mert a költségvetés tervezete szerint még kevesebb támogatásra számíthatnak, mint az idén. A csökkenés a TÖOSZ számításai szerint 10 százalékos lesz.

MNO
2007. 10. 02. 6:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A települések pénzügyi helyzetüket illetően jövőre sem számíthatnak kedvező fordulatra, sőt, költségvetési pozícióik valamelyest romlanak. A kormány és az önkormányzatok érdekegyeztető fórumán a múlt héten ismertették a települési érdekszövetségekkel a kabinet elképzeléseit, és ha a számok nem változnak, a helyhatóságok működési kiadásainak támogatására nominálisan hét, a 2008-ra tervezett 4,5 százalékos inflációt is figyelembe véve több mint tíz százalékkal kevesebb pénz jut – tájékoztatott Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára. Ennél akkor sem sokkal rózsásabb a kép, ha a metróépítésre biztosított, illetve az uniós forrásokat is figyelembe vesszük: ezekkel együtt az önkormányzatoknak már csak kétszázalékos reálérték-veszteséget kell elkönyvelniük.

A kormány javaslata szerint a települések a következő évben – hitelek nélkül – valamivel több mint 3200 milliárd forinttal gazdálkodhatnak, ami három százalékkal több az ideinél. A központi költségvetésből származó, illetve átengedett bevételek – például az szja – még ennél is mérsékeltebben nőnek, és az idei mintegy 1300 milliárd forint legfeljebb húsz-harmincmilliárddal lesz több. A pénzromlás várható üteme azonban meghaladja a bevételek tervezett növekedését, a forráshiányt így az érdekszövetségek szerint hitelből kell majd fedezni.

Eddig elsősorban az önhibájukon kívül hátrányos települések működőképességének megőrzése jelentett gondot, ám az e körbe tartozó ezer körüli önkormányzatot évi húsz-harmincmilliárd forinttal ki lehetett húzni a bajból, legalábbis a pénzügyi összeomlást el tudták kerülni. Könnyen lehet azonban, hogy a nagyvárosok is bajba kerülhetnek – hangsúlyozta Zongor. A támogatások ugyanis évek óta nem fedezik a kötelező feladatok kiadásait, ezért gyakorlattá vált, hogy a települések hitelek felvételével, kötvények kibocsátásával foltozzák be a lyukakat.

Egy-egy közepes nagyságú megyeszékhely már legalább két-hárommilliárd forintnyi adósságot halmozott fel, de ennél jóval nagyobb hitelek is vannak. Előfordult, hogy az utóbbi egy-két évben néhány város a működési kiadásoknak már a tíz-húsz százalékát fedezte kölcsönből, mert nem volt honnan lefaragni. A település úthálózatát fenn kell tartani, a szemetet el kell vinni, de a közvilágítást sem lehet lekapcsolni, s a polgármesteri hivatalt sem csukhatják be. Mindez egy százezres településen évi egy-másfél milliárd forintnyi újabb adósságot jelenthet.

(nol.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.