Lejtmenet: Gyurcsány gyengülése immár folyamatossá vált

Mind a Zuschlag-ügy, mind az erre adott miniszterelnöki válasz, a hétpontos javaslat tétje Gyurcsány Ferenc párton belüli helyzete, kormányfői pozíciója lehet – véli Szomszéd Orsolya politikai elemző. Kiszelly Zoltán szerint Gyurcsány bukását az okozhatja, hogy nem hiszik el róla többé a pártban, hogy választást lehet vele nyerni. Egy harmadik elemzői vélemény szerint a kormnyfő megrendült pozíciója miatt már csak folyamatos védekezésre képes.

MNO
2007. 10. 04. 6:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt hónapokban Gyurcsány Ferenc miniszterelnök meggyengült pozícióit tovább rontja a Zuschlag-ügy és annak kommunikációja. A távirati irodának nyilatkozó politológusok úgy vélték: az MSZP – nem tudni meddig – kivár Gyurcsány Ferenc elmozdításával. Abban Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője, Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet szakértője és Kiszelly Zoltán politológus is egyetértett: Gyurcsány Ferenc pozíciói meggyengültek az elmúlt hónapokban.

Rossz húzás volt a „tisztasági csomag?”

A politológusok szerint eddig úgy tűnt, hogy a szocialisták megvárják a 2009-es európai parlamenti választást a váltással, ha azonban a Zuschlag-ügy nagyobb hullámokat ver, akkor a párt nem törődik majd az időzítéssel. A három elemző azt a véleményt is osztotta, hogy a jelenlegi helyzetben Gyurcsány Ferencnek nem volt szerencsés a Zuschlag-ügyre adott hétpontos – képviselői juttatásokat is érintő – „tisztasági csomagja”, ezzel ugyanis újabb ellenfeleket szerzett a pártjában. Szomszéd Orsolya hangsúlyozta: mind a Zuschlag-ügy, mind az erre adott kormányfői válasz, a hétpontos javaslat tétje Gyurcsány Ferenc párton belüli helyzete, kormányfői pozíciója lehet. Ha a kormányfőnek sikerül elfogadtatni a javaslatokat, stabilizálhatná helyzetét, és demonstrálhatná, hogy pártja mögötte áll – vélte az elemző. Szomszéd szerint a másik lehetőség, hogy a népszerűtlen kormányfővel szemben a Zuschlag-botrányt és a jelentős szocialista ellenállást kiváltó javaslatokat akár fel is használhatják Gyurcsány Ferenc ellenfelei. A hitelesség elvesztése miatt folyamatosan defenzívába szorult miniszterelnök számára ezért kockázatos ez helyzet, mert alkalmul szolgálhat arra, hogy megszabaduljanak tőle – tette hozzá. Kiszelly Zoltán is azt hangsúlyozta, Gyurcsány nem a Zuschlag-ügybe bukhat bele, az csak ürügy lehet az eltávolítására. Ráadásul, ha a korrupciógyanús ügyek nem érik el a pártfunkcionáriusok, az államtitkárok szintjét, a pályázati pénzekkel való visszaélések kérdése egy idő után elhal – tette hozzá.

Medgyessy-szindróma

Kiszelly szerint a szocialista vezető abba bukhat bele, amibe elődje, Medgyessy Péter: a pártban többé nem hiszik el róla, hogy választást lehet nyerni a vezetésével. Gyurcsány egyre több „fekete pontot” gyűjt pártján belül: nagy az elégedetlenség a képviselői juttatások átalakítása miatt, a szocialisták túl gyorsnak találják a reformokat, a megszorítások miatt pedig a „mezei” MSZP-képviselők nem tudnak mit hazavinni választóiknak, nem érzik sikeresnek a kormányzást – mondta a politológus.

Mráz Ágoston Sámuel úgy véli, hogy a meggyengült pozíciója miatt Gyurcsány Ferenc nem tud már a reformokról beszélni, hanem folyamatos védekezésre kényszerül. Ezt mutatja, hogy hetek óta nem születnek komoly kormánydöntések – tette hozzá. A szakember szerint az MSZP türelme akkor fogyhat el, ha Gyurcsány Ferenc nem tud javítani a kormányzóképességen. A javításra kevés az esély, a szocialista vezető már nem fog tudni megerősödni, a gyengülés folyamatos és egyre erősödik – húzta alá. Az MSZP-n belüli feszültség ma olyan, mint 2004-ben, Medgyessy Péter távozásakor volt – tette hozzá a szakértő. Kiszelly ugyanakkor hangsúlyozta: a miniszterelnök-pártelnök olyan hatalomkoncentrációt hajtott végre tavaly, hogy most a „leggyengébb Gyurcsány is erősebb, mint a legerősebb Medgyessy volt”. Azzal azonban a politológus is egyetért, hogy a népszerűségvesztést már valószínűleg nem tudja megállítani a jelenlegi kormányfő. A három elemző abban is egyetértett, hogy az MSZP eddig az alternatíva hiánya miatt sem vonult ki a pártelnök-kormányfő mögül. Az esetleges kihívóknak, lehetséges utódjelölteknek a megszorítások negatív visszhangja és az MSZP-re 2009-ben váró európai parlamenti választási kudarc lehetősége miatt egyelőre továbbra sem érdeke előállniuk – tették hozzá a szakértők.

Szomszéd ugyanakkor rámutatott: az idő ebből a szempontból Gyurcsánynak kedvez, mert 2009-re beérhetnek a reformok. Kiszelly Zoltán és Mráz Ágoston Sámuel rámutatott: a jelenlegi helyzetben Gyurcsány Ferenc valószínűleg úgy csillapíthatja a szocialista táborban a feszültséget, ha lemond pártelnöki, vagy esetleg kormányfői tisztségéről.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.