A teljesítményvolumen korlát rendszere tarthatatlanná vált – jelentette ki Mikola István szerdán. Mint sajtótájékoztatóján fogalmazott, a növekvő várólisták egyes eseteiben a betegeknek olykor csak jövő májusra tudnak időpontot adni. A kormány mai ülésén megpróbálta életszerűvé tenni ezt a rendszert, azonban a próbálkozás nem járt sikerrel – vélte a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa.
Mikola leszögezte: a teljesítmény volumen korlátot el kell törölni, emellett nonszensznek nevezte azt, hogy a a magyar kórházakban a hónap második felében leállnak a műtők. Hozzátette azt is, a volumen korlát rendszeridegen finanszírozási elem – olvasható a Fidesz honlapján.
A politikus kitért a svéd Health Consumer Powerhaus felmérése is, mely fájdalmasan visszasorolta a magyar egészségügy állapotát. A vizsgált 29 országból a magyarok a 24 helyet szerezték meg, egy év alatt tíz helyet zuhanva – tudósítja a politikus szavait a párt hivatalos weboldala. A kormányzat szerint a rendkívül gyászos helyzet megoldására a több-biztosítós rendszer bevezetése az egyetlen jó megoldás – arra hivatkoznak, hogy a lista első öt helyén álló országok mindegyikében ilyen rendszer működik – ismertette a koalíció álláspontját a képviselő, aki cáfolta is a kormányzati érveket. Hozzátette: az első helyen szerelő Ausztriában több biztosító létezik ugyan, ám egyik sem profitorientált, az ezüstérmes Hollandiában pedig a kormány 2005-ben 15 milliárd eurós konszolidációra kényszerült, mert a rendszer különben összeomlott volna. A harmadik helyen szereplő Franciaországba társadalombiztosítás alapú a rendszer, Svájcban kantonális, az ötödik Németországban ugyan valóban létezik a több-biztosítós rendszer, de a németek radikálisan csökkentették számukat – ismertette a poltikus.
„Hamis a kormányzati hivatkozás, nem fogja a több-biztosítós rendszer a káoszt megoldani” – jelentette ki Mikola, kiemelve: ez a kormány nem lesz képes megoldani ezt a problémát.
Mint fogalmazott, új alapokra kell helyezni az egészségügyi reformokat, nemzeti konszenzusra lesz szükség. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a kormány garanciát akar biztosítani a profitorientált biztosítók számára, mely a kártalanításukról gondoskodna. Mikola azonban elképzelhetetlennek tartotta, hogy megvalósuljon.