A döntésre a New York-i Dow Jones index csaknem 6 százalékos, a Nasdaq index több mint 9 százalékos veszteséggel zárt. A nyugat-európai tőzsdéken is példátlan zuhanás volt hétfőn, elsősorban a banki papírok árfolyamesése miatt. A távol-keleti tőzsdeindexek kedden reggel szintén nagy veszteségeket mutattak. Kuti Ákos, a Cashline Értékpapír elemzője szerint komoly mértékű eséssel nyithat a BÉT. Várakozása szerint elsősorban a bankszektor lehet nyomás alatt, de a többi papír piacán is eladói nyomás várható. A kereskedés elején nem zárhatók ki a pánikszerű eladások sem, hiszen a befektetők igyekeznek biztonságosabb eszközökbe menekülni. A Cashline elemzője ugyanakkor arra számít, hogy a nap folyamán csillapodnak az eladások, és a nap eleji mínuszok később mérséklődhetnek. A korrekciót segíthetik az Egyesült Államokban megjelenő inflációs és esetlegesen kedvező ingatlanpiaci adatok, illetve a pénzügyi segélycsomaggal kapcsolatos újabb fejlemények.
Balásy Zsolt, a Concorde Értékpapír elemzője szintén nagy zuhanásra számít, amelynek mértéke akár a 4-5 százalékot is elérheti. Véleménye szerint azonban nehezen elképzelhető, hogy végül nem szavazzák meg a segélycsomagot. Úgy vélte, a pozitív döntésre még a héten sor kerülhet, ami megkönnyebbülést hozhat a részvénypiacokon.
A BUX 689,69 pontos, 3,55 százalékos csökkenéssel 18 713,79 ponton zárt hétfőn. A részvénypiac forgalma 16,31 milliárd forint volt, a vezető részvények jelentősen gyengültek. A Mol árfolyama 700 forinttal, 4,49 százalékkal 14 900 forintra csökkent, az OTP-részvények ára 243 forinttal, 3,74 százalékkal 6262 forintra esett. A Magyar Telekom 3 forinttal, 0,37 százalékkal 811 forintra gyengült. A Richter-papírok árfolyama 900 forinttal, 2,90 százalékkal 30 100 forintra csökkent, a másik gyógyszeripari részvény, az Egis árfolyama 660 forinttal, 5,62 százalékkal 11 090 forintra süllyedt.
(MTI)