A díjakat Günter Verheugen, az Európai Bizottság alelnöke adta át. Az idén 18 tagország és két tagországjelölt régiója vehette át a díjat.
Pap Zoltán, az Önkormányzati Minisztérium turisztikai szakállamtitkárságának vezető főtanácsosa az MTI-nek az ünnepélyes díjkiosztó előtt azt mondta: a korábbi győztes, az Őrség tapasztalatai alapján várhatóan megnő a Hortobágy látogatóinak a száma is, erősödő médiaérdeklődésre lehet számítani a térség iránt belföldön és külföldön egyaránt.
Az Európai Bizottság kezdeményezésére a győztes régiók egyre szorosabb együttműködést, a korábbiakhoz képest intenzívebb kapcsolattartást terveznek – tette hozzá Pap Zoltán. Mint mondta, cél, hogy egy hálózatot hozzanak létre.
A pályázat teljes költségvetése 70 ezer euró volt, ennek csaknem a felét az Európai Unió finanszírozta, a többit a Magyar Turizmus Zrt. biztosította.
A főtanácsadó elmondta: október 7-én első alkalommal rendezik meg az európai turizmus napját Brüsszelben, ahol csupán Magyarország és Írország kapott lehetőséget arra, hogy bemutatkozzon. Mint mondta, azért ezt a két országot választották, mert a bizottság szerint ezen a két helyen volt kiemelkedő a Kiváló európai desztináció címért folytatott verseny lebonyolítása.
Az Európai Bizottság 2007-ben második alkalommal írt ki pályázatot az úgynevezett European Destinations of Excellence, azaz Kiváló európai desztinációk témában. A pályázat keretében megvalósítandó projekt célja, hogy felhívja a figyelmet az európai turisztikai desztinációk értékeire, sokszínűségére, továbbá hogy támogassa a térség promócióját.
A projekt évente változó témában kívánja tagállamonként egy-egy díjazott úti cél kiválasztását ösztönözni. A 2007 decemberében indult projekttéma keretében „Magyarország legjobb, élő hagyományokat őrző desztinációját” választották ki. A cél olyan térségi turisztikai úti célok, turisztikai együttműködések kiválasztása és díjazása, amelyek hagyományaikat változatosan, autentikus módon mutatják be a turisták számára.
A Magyarország legjobb, élő hagyományokat őrző desztinációja pályázati felhívásra 21 pályázat érkezett.
Külön díjazásban részesült a győztes térséget követő legjobb hét célterület is, így Sárospatak, Veszprém, Mór, Szekszárd, Siklós, Göcsej és Hollókő. A Magyar Turizmus Zrt. valamennyi pályázó részére promóciós támogatást nyújt.
(MTI)