A Polgárőrök a kistelepülések biztonságáért című országos fórumon az altábornagy úgy fogalmazott: nem önkormányzati, hanem közösségi rendőrségre van szükség, ezért meg kell erősíteni, vissza kell állítani a körzeti megbízottak (kmb) rendszerét.
A rendőrfőkapitány, aki a rendőrség legmélyebbre ható gyökerének tartja a körzeti megbízottakat, közölte, még idén 150 körzeti megbízottat állít szolgálatba a rendőrség azokon a településeken, ahol jelentősen csökkent a lakosság szubjektív biztonságérzete, és ahol eddig nem volt ilyen jellegű rendőri szolgálat. A már állományban lévők közül mintegy ezren jelezték, hogy részt vennének ebben a programban – fűzte hozzá, jelezve, hogy ez év júliusától az erre vonatkozó bérfejlesztéssel ismét vonzóvá tették ezt a szolgálatot.
Elmondta, hogy 104 olyan kistelepülésen, ahol a leginkább romlott a közbiztonság, és ahol mély szociális problémák, az iskolázatlanság, a munkanélküliség nehezítik az emberek életét, kéthetes akciót tartottak. A 24 órás rendőri jelenlétnek köszönhetően javult az emberek szubjektív biztonságérzete. Az új kmb-sek főként ezeken a településeken állnak majd szolgálatba.
Bencze József megemlítette, hogy a fővárosban egy tízéves programmal, lakástámogatási kedvezményekkel pár év alatt enyhítenék a létszámhiányt, erre 300 millió forint áll rendelkezésükre.
Az országos rendőrfőkapitány szerint a rendőrségnek problémát okoz az is, hogy a fővárosban zajló nagyobb rendezvények, demonstrációk biztosítására vagy családok közötti konfliktusok kezelésére sokszor vidékről kell elvonni jelentős erőket, ezért visszaállítják a bevetési egységeket, és még az idén három ilyen jellegű századot hoznak létre. Megemlítette azt is, hogy átalakítják képzési rendszerüket, kinyitják a kapukat azok számára is, akik alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkeznek.
A főkapitány reményei szerint azzal, hogy érettségi nélkül, szakmunkás-képesítéssel is lehetne felvételizni a rendőrségre, megnyílna a lehetőség a hátrányos helyzetű emberek, főleg a romák számára. Véleménye szerint ha több roma kerülne a testülethez, akkor az esetleges konfliktusokat is könnyebben tudnák kezelni. Bencze József azt mondta, ezt a programot Borsod-Abaúj-Zemplén megyében még az idén elindítják. Az altábornagy arról is szólt, hogy az év első nyolc hónapjában 26 ezerrel kevesebb bűncselekmény történt az országban, javult a közlekedési morál, csökkent a közúti balesetek száma, kevesebb az ittasan vezető.
(mti)