„Budapest a gulyáskapitalizmus éveiért fizet”

„Csehország és Magyarország is megkapta a számlát az elmúlt évek politikai döntéseiért. A csehek szerencséje, hogy számlájuk kisebb, mint a magyaroké” – írta a Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap pénteken, szerkesztőségi kommentárban. A cikk szerint a politikai döntéseknek mindig ára van, és azt egyszer feltétlenül meg kell fizetni. • Dőlnek a dominók az eurózónában? – védőhálókra van szükség

MNO
2008. 10. 31. 11:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csehországban visszaesőben van az autóipar, Magyarországot pedig egy 25 milliárdos készenléti hitelkeret rántotta vissza az államcsőd széléről. Ennek a két hírnek látszólag semmi köze egymáshoz, de mégis ugyanarról szólnak: a politikai rövidlátás történetéről – írta a lap.

Már több mint három éve, hogy a Hospodárské Noviny figyelmeztette a cseh illetékeseket: megbosszulhatja magát, hogy az ország gazdasága szinte kizárólag az autóiparra összpontosított. „Évi 6 százalékkal nőtt a GDP. A kormányokat csak ez, a ma érdekelte. Mi lesz egy, két, öt év múlva, az kevés miniszterelnököt érdekel – írta az újság. „Budapest pedig most a „gulyáskapitalizmus” éveiért fizet. Akárcsak a nyolcvanas évek végén, a magyarokat most is utolérte a hitelből való élet” – fejtegette a mértékadó, cseh üzleti körökhöz közel álló napilap.

A politikai döntésekért egyszerűen fizetni kell. Nem mindjárt, nem másnap, de egyszer mindig. A demokráciának ez talán a legnagyobb problémája: a politikusok többsége azt gondolja, hogy kormányzásuk számláját majd mások fogják kiegyenlíteni – szögezte le az újság.

A Hospodárské Noviny egy másik elemzésében rámutat: Csehországban is lassulni fog a gazdasági növekedés, rosszabb lesz a helyzet, de nem annyira mint Magyarországon. Ennek alapvető oka, hogy Csehország nincs eladósodva. Magyarországon a folyómérleg hiánya a GDP 5,5 százalékát teszi ki, ez Csehországban csak 2,2 százalék a lap szerint. A cseh bankok a betéteikhez képest mintegy 70 százalékot kölcsönöztek ügyfeleiknek, míg a magyar bankok 134 százalékot, és a pénz döntő részét külföldi valutában. Csehország helyzete tehát jónak mondható.

Ami Magyarországon történt, az Csehországot nem fenyegeti. Lengyelországot azonban ugyanaz a veszély fenyegeti, mint Magyarországot – írta a Hospodarské Noviny.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.