Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2008 első nyolc hónapjában 4003 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, ebből augusztusban 556 milliárd forint értékű forgalom realizálódott. Az első nyolc hónapban a kiskereskedelmi eladások 53 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 19 százaléka a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-, 11 százaléka a könyv-, újság- és egyéb iparcikk-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek az első nyolc hónapban 1,4 százalékkal, augusztusban 0,7 százalékkal kisebb volumenű forgalmat értek el, mint az előző év azonos időszakában. Augusztusban az eladások jelentős részét (92 százalékát) lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) forgalma 0,8 százalékkal mérséklődött, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek eladásai 1,1 százalékkal növekedtek. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem augusztusi forgalmának volumene nem változott a júliusihoz képest.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma az első nyolc hónapban 2,5 százalékkal, augusztusban 2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Augusztusban csak az iparcikk jellegű vegyes, és a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-üzletek változatlan áras forgalma mérséklődött, a többi üzlettípusban növekedett az értékesítés volumene az előző év azonos hónapjához képest. A legnagyobb mértékben az összes forgalomból csekély súlyt képviselő csomagküldő kiskereskedelem, valamint a gyógyszer-gyógyászati termék, illatszer üzletek eladásai nőttek. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma augusztusban 0,2%-kal elmaradt a júliusitól.
Az eurózónában is hanyatlóban a kiskereskedelem
Az Eurostat gyorsbecslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 2008. augusztusban – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – az Európai Unió 27 tagállamában és az eurózóna országaiban egyaránt elmaradt az előző év azonos havitól. A csökkenés mértéke az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 0,2 százalékos, az eurózóna országaiban 1,8 százalékos volt. A tagállamok közül továbbra is kimagaslóan növekedett (17,3 százalék) a kiskereskedelmi forgalom Romániában, ugyanakkor a legnagyobb mértékben (8,9 százalék) Lettországban csökkentek a kiskereskedelmi eladások.