Móri ügy: felmentették Hajdút– más ügyekben 17 év fegyházat kapott + Képek

Első fokon 17 év fegyházbüntetésre ítélte emberölés kísérlete, rablások és más bűncselekmények miatt a Fővárosi Bíróság szerdán Hajdú Lászlót, akit felmentett a móri vádpont alól. A bíróság indoklása során kifejtette: nem volt feladata véleményt alkotni az előző tárgyalásról. Hozzátette: a Fővárosi Ítélőtábla új eljárásra kötelező határozata alapján a móri vádpontot kellett újra tárgyalni.• Móri ügy: ítélet várható Hajdú László büntetőperében

MNO
2008. 10. 22. 7:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amit elkövettem, elismertem; soha semmi közöm nem volt sem emberöléshez, sem emberölés kísérletéhez, sem tettesként, sem társtettesként – mondta az utolsó szó jogán a móri bankrablással megvádolt Hajdú László szerdán a Fővárosi Bíróságon.

A 2002. május 9-én elkövetett, nyolc halálos áldozatot követelő móri bankrablás ügyében korábban már született egy elsőfokú ítélet 2004 decemberében. Akkor Kaiser Edét bűnösnek mondta ki a bíróság, Hajdú László esetében azonban a móri vádpontban nem, csak más fegyveres rablásokban mondta ki bűnösségét. A Fővárosi Bíróság szerdán emberölési kísérlet, három rablás, egy súlyos testi sértés kísérlete, lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélés és közokirathamisítások miatt mondta ki bűnösnek Hajdú Lászlót.


Hajdú az indoklás szerint Kaiser Ede és Kiglics Attila társaságában 2000 őszén a Keleti pályaudvaron egy utazási iroda munkatársát támadta meg, ahonnan végül pénz nélkül távoztak. 2001 júliusában Kaiser és Hajdú a Váci úton próbált meg kirabolni egy pénzszállítót, majd 2001 novemberében Kaiser, Hajdú és Kiglics a csepeli postát rabolta ki, ahonnan 13,5 millió forintot vittek el. Kaiser Ede és Hajdú László továbbá egy budaörsi pénzszállító sérelmére követett el rablást egy közlekedési balesetet színlelve, ekkor Kaiser Ede a nála lévő töltött fegyverrel rálőtt a pénzszállító férfire, aki életveszélyes sérüléseket szenvedett.


Ugyancsak bűnösnek mondta ki a bíróság Hajdú Lászlót abban, hogy 2002 áprilisa és májusa között olyan útlevéllel hagyta el az országot, illetve tért vissza Franciaországból, amely nem az ő nevére volt kiállítva.


A büntetés kiszabásával kapcsolatban kifejtette: súlyosbító körülményként értékelte, hogy Hajdú László büntetett előéletű, sok bűncselekményt követett el – egy részüket társtettesként –, amelyek között többszörösen minősített esetek szerepelnek; továbbá a hasonló bűncselekmények elszaporodtak az utóbbi időben. Enyhítő körülményként értékelte, hogy Hajdú már hat éve van előzetesben és több tényállási pontban tett beismerő vallomást.

Fotók: Magyar Nemzet/Székelyhidi Balázs


Mint a bíró fogalmazott: nem értett egyet a bíróság azzal a védői indítvánnyal, hogy vegye figyelembe, Hajdú sokáig volt a móri bűncselekmény vádlottja és a közvélemény előtt így vált ismertté, e nélkül azt se tudnák, hogy ki ő. A bíróság álláspontja szerint nem ezért került a figyelem középpontjába, Hajdú László ugyanis nem került volna a hatóságok látószögébe, ha nem bűnözői életmódot folytat. Hozzátette: a móri vádpont alól felmentette a bíróság, a bűnösséget kizárólag a többi bűncselekmények miatt állapította meg. Mivel felmentette őt a bíróság ez alól a vádpont alól, ezért nem feladata a "kompenzáció a korábbiakra nézve”.

Kamarás Géza, Hajdú László ügyvédje az ítélethirdetést követően újságíróknak azt mondta: nem ért egyet az ítélettel, sem annak jogi minősítésével. Álláspontja szerint a korábban kiszabott 15 éves szabadságvesztésnél enyhébb büntetés lett volna indokolt. Elmondása szerint Hajdú László is enyhébb büntetésre számított.

2005-ben a Fővárosi Ítélőtábla ítéletével Kaiser Ede tényleges életfogytig tartó szabadságvesztése jogerőre emelkedett, Hajdú László esetében azonban új eljárást írt elő a táblabíróság. Ez 2006. június 21-én kezdődött, s ebben hirdet ma ítéletet a Fővárosi Bíróság.

Kaiser Ede két és fél éve töltötte a móri ügyben jogerősen kiszabott szabadságvesztését, amikor áprilisban perújítást rendeltek el, az újabb bizonyítékok szerint ugyanis feltehetően mégsem ő követte el a móri bűncselekményt, hanem Weiszdorn Róbert és társa, aki időközben öngyilkos lett az előzetes letartóztatásban. A tényleges életfogytig tartó fegyházbüntetés végrehajtását szeptember 24-én függesztette fel a Fővárosi Bíróság, de a végzés nem lett jogerős, mert az ellen az ügyész és a védő is fellebbezett. Kaiser Ede ügyét szintén a nap folyamán tárgyalja a bíróság.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.