„Semmi jóra nem számíthat a magyar gazdaság”

A makro-, így a legutóbbi külkereskedelmi adatok alapján nincsenek jó kilátásai a magyar gazdaságnak, különösen azért, mert augusztusban mind a kivitel, mind a behozatal csökkent a bázishoz képest – mondták elemzők csütörtökön.

MNO
2008. 10. 09. 11:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barta György, a CIB Bank makrogazdasági elemzője az MTI-nek kifejtette: bár az augusztusi 103,7 millió eurós deficit kisebb lett a piac által várt 275 millió eurónál, semmi jóra nem számíthat a magyar gazdaság. A főbb exportpiacokon ugyanis romlanak a gazdasági kilátások, az eurózóna például recesszióközeli állapotban van. Az elemző szerint az exportpiacok gyengélkedése miatt nem valószínű, hogy az év végén pozitív mérleggel zár a külkereskedelem, ám ha ez mégis így lenne, jövőre akkor sem jók a kilátások. Más makroadatok ugyanis, így például az ipari termelési adatok, kedvezőtlenek, s ez negatívan hat a külkereskedelemre és a bruttó hazai termék (GDP) alakulására is.

Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank elemzője szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy az augusztusi hiány kisebb lett a vártnál. Hozzátette: a júliusi, 365,1 millió eurós, kiugróan magas hiány egy egyszeri importtétel miatt következett be, azért, mert az E.ON feltöltötte a magyarországi gáztárolókat. Mivel ilyen egyszeri energiával kapcsolatos tételek már nem várhatók az év hátralévő idejében, az import is kisebb lesz a júliusihoz képest más hónapokban. Az elemző szerint ugyanakkor nem kedvez a magyar gazdaságnak, hogy az exportpiacokon csökken a kereslet, amit mutat az is, hogy az utóbbi napokban több autógyártó is bejelentette a termelés leállítását, ami kihat a magyarországi gyárak, így a motorgyárak működésére is.

Fékre lép az export és az import is

Suppan Gergely úgy vélte, hogy a következő hónapokban nemcsak az export fékeződik le, hanem részben az olajárak csökkenése miatt az import is, ami így együtt szintén nem tesz jót a gazdaságnak. Különösen azért nem, mert az import visszaesésének hátterében az is meghúzódik, hogy a lakossági fogyasztás nem igazán élénkül, s a beruházási piac sem növekszik. Az elemző szerint elképzelhető, hogy az év végén 200-250 millió euró többlettel zár a mérleg, ami talán tartható lesz jövőre is, ám a magyar gazdasági kilátások – az általános világgazdasági helyzet miatt – továbbra sem lesznek jók.

Suppan Gergely hozzátette: a gazdasági szereplők kilátásait jól mutatja, hogy szerdán az OTP jelezte, a bankok nem tudnak a vállalatoknak elegendő forrást biztosítani. Urbán László, az OTP vezérigazgató-helyettese az MTI-nek szerdán azt mondta: „túlélési módban van a kelet-európai bankrendszer abban az értelemben, hogy a bankok nem tudják megfelelően finanszírozni a vállalatokat”. Mivel a bankok közötti hitelezés beszűkült, a pénzintézetek sem tudnak annyi hitelt adni a cégeknek, mint amennyit a hitelkockázati megfontolások indokolnák, vagy saját korábbi gyakorlatuk alapján tennék, de ez Nyugat-Európában és Amerikában sincs másképp.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.