Simor: 5-6 százalékos kamatra kapunk 20 milliárd eurót az IMF-től + Képriport

A 20 milliárd euró összegű hitelkeretet – amelyet az IMF, az EU és a Világbank biztosítanak – 2010. március végéig hívhatja le a magyar kormány, a készenléti díj éves szinten 0,25 százalék, kamata 5-6 százalék, a visszafizetés futamideje 3-5 év – jelentette be szerdán sajtótájékoztatón Simor András, az MNB elnöke.• Százmilliókat sikkasztott egy párizsi bankár?• Válságkezelési programot készít az Európai Bizottság• Tényleges adócsökkentést szorgalmaz a Fidesz• Borsik: A kormány megsérti a közszférával kötött megállapodást• Ennél jobban már nem lehet kivéreztetni a magyar társadalmat • „Ezt tudják a szocialisták”: kétmillió kárvalottja lehet a megszorításoknak + Képek• Gyurcsány megint nem bontotta ki az igazságot?• Éger az államfőhöz és az Akadémia elnökéhez fordul az IMF-hitel miatt

MNO
2008. 10. 29. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 20 milliárd euró összegű hitelcsomag célja a nemzetközi pénz és tőkepiacok bizalmának erősítése és segítség a fizetési mérleg finanszírozásához – jelezte Simor. Az összeg kétszer akkora, mint a külföldiek kezében lévő magyar állampapír állomány és ötször nagyobb, mint a jövőre devizában lejáró kormányzati adósság – tette hozzá az elnök. Simor kiemelte: a hitelkeret lehívásáról a magyar kormány dönt, az esetleges lehíváskor a hitelösszeg az MNB devizatartalékait, így az ország devizatartalékait növeli.

Önállóan döntött az MNB a kamatemelésről

A Magyar Nemzeti Bank önálló független intézmény, amely egy héttel ezelőtt azért döntött az alapkamat felemeléséről 8,5 százalékról 11,5 százalékra, hogy megnehezítse, költségesebbé tegye a forint elleni spekulációt – mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerdán Budapesten sajtótájékoztatón, újságírói kérdésre válaszolva.

Fotók: Reuters

Anne-Marie Gulde, az IMF főtanácsadója elmondta, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank és az Európai Unió által biztosított 20 milliárd euró összegű hitelkeret „fejnehéz”, azaz nagyobb részét a futamidő elején lehet lehívni. Hozzátette: ez készenléti hitel, amelyet nem szükségszerű igénybe venni, célja a biztonság megteremtése, a bizalom megerősítése. Hasonlóan fogalmazott Elena Flores, az Európai Unió Bizottságának igazgatója, rámutatva: a mentőcsomag a biztonságot, a bizalom megerősítést szolgálja. Megemlítette, hogy az EU részesedése a hitelkeretből 6,5 milliárd euró.

Kovács: Az IMF nem ír elő konkrét intézkedéseket

Az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap nem írt elő konkrét kormányzati intézkedéseket, a célok eléréséhez szükséges lépésekről a kormánynak kell döntenie – fejtette ki. Hozzátette: ezek elkerülhetetlenül fájdalmas hatású döntések, de a pusztító természeti katasztrófákhoz hasonlítható világméretű válság körülményei között csak ezek biztosíthatják a magyar gazdaság talpon maradását, a még súlyosabb következmények elkerülését. Kovács Lászlónak az is meggyőződése, hogy a kormány helyesen cselekedett, amikor „nem várt csodára”, hanem a helyzet súlyosságát érzékelve a térségből elsőként fordult az Európai Bizottsághoz és az IMF-hez segítségért. Valószínűnek tartja, hogy más ország is kényszerülhet hasonló lépésre. Ilyenkor az időtényezőnek, a gyors cselekvésnek fokozott jelentősége van – emelte ki.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.