A szlovák lapok abban is egyetértenek, hogy noha Robert Fico miniszterelnök valamelyest végre elhatárolódott, ezt igen „langyosan” tette, mert Slota ezúttal túlment minden határon. Fico képtelen Slota ellenében a sarkára állni – írja a SME, és felrója a szlovák kormányfőnek, hogy nem a Göncz Kingát Hitlerhez hasonlító Slota ormótlanságaitól, hanem Csáky Pál kijelentéseitől meg a magyar diplomácia ultimátumától „futkos a hátán a hideg”, jóllehet Göncz Kinga nem ultimátumot adott, csupán a magyar kisebbségért aggódó kérdéseket tett fel Pozsonynak.
A magyar–szlovák viszony fejleményeivel több írásban is foglalkozó liberális lap jegyzetírója felteszi a kérdést: ugyan ki provokál itt? Az-e, aki kérdez, vagy az a szlovák kormánypárti politikus (Slota), aki a kérdezőt, a magyar külügyminisztert nyomorultnak nevezi, és minden magyart útonálló rablóként emleget? Mert igencsak veszélyes robbanóanyag keletkezik ám abból, ha az emberfőben az alkohol a nacionalizmussal vegyül, s ehhez a kormányfő még kész a hátát is tartani – írja a lap. Egyúttal rámutat: a vita, hogy ki provokál, akár örökké eltarthatna, de ha azt vesszük, hogy a Fico-kormány színre lépésével új korszak kezdődött, máris tudjuk a választ.
A SME vezető hírmagyarázója, Marián Lesko elemző írást szentel a fejleményeknek. Megállapítja: Slota kijelentései nem csak indulatosak, nemzetgyalázóak is. Idézi a szlovák büntető törvénykönyv (Btk.) idevágó, 423. törvénycikkét, amely szerint „a nemzetgyalázás bűncselekményéért kiróható egy év szabadságvesztés felső határa közszereplő esetében három évre emelkedik”. Hozzáteszi: ha a pozsonyi kormánykoalíció kész megtűrni azt, amit a Btk. nem, „az már szélsőséges közveszélynek” minősül. Lesko megjegyzi: amit Fico Slotának megenged, azt hajdan a Slotával koalícióban kormányzó Vladimír Meciar (a jelenleg is kormánypártnak számító Néppárt–HZDS elnöke) sem engedte meg neki. Noha igen messzire hagyta őt elmenni, azt azonban nem engedte, hogy a magyar kisebbséget és a szomszédos Magyarországot érintő kérdésekben Slota legyen a hangadó. Nem így a jelenlegi kormányfő, Robert Fico, aki ezt az utat már tavaly megnyitotta Slota előtt, s az idén már Slota uszályában találja magát. „Mert bizonyos, hogy a legerősebb kormánypárt vezetője, Fico jóváhagyása nélkül a szlovák államot ilyen nagy mértékben nem uralhatná a Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS)”.
Keddi számában a SME egész oldalas beszélgetésben faggatja Csáky Pált, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnökét. Csáky néhány napja „elméleti síkon” épphogy csak kiejtette a száján azt a szót, hogy autonómia, a szlovák politika máris sosem hallott riadót fújt, annak ellenére, hogy Szlovákiában nincsenek jelen a magyar autonómiatörekvések, s az autonómia azért van mégis évek óta napirenden, mert a szlovák politikusok, elsősorban Ján Slota, riogatják vele a szlovákokat. A lap megkérdezte, nacionalistának tekinti-e Csáky Ficót. „Jelentős mértékben nacionalista” – mondta Csáky, aki Slotát nem nacionalistának, hanem egy olyan „színjátéki” szereplőnek tartja, akinek „ennél súlyosabb – értelmi természetű – problémái vannak”, az emberek mégis bedőlnek neki.
(MTI)
Bóka János: Magyar Péter és a Tisza Párt programját Brüsszelben írják
