Az EP döntött a magasan képzett szakemberek kékkártyájáról

Az EU „kormányának”, az Európai Bizottságnak a javaslatától több pontban eltérő feltételek mellett juttatna munkavállalásra jogosító kékkártyát az Európai Parlament (EP) az unión kívüli országok magasan képzett munkavállalóinak.

MNO
2008. 11. 20. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió a magasan képzett külföldi szakemberek körében nem tartozik a legnépszerűbb célpontok közé. Európai parlamenti adatok szerint Ausztráliába ötször, Kanadába három és félszer, az Egyesült Államokba másfélszer annyi magasan képzett migráns törekszik, mint az Európai Unióba. Ezen a helyzeten kíván változtatni a kékkártya-javaslat. A kérdésben konzultációra felkért EP csütörtökön Strasbourgban megszavazta azt az előterjesztést, miszerint csak az kaphatna kékkártyát, aki már elnyert egy állást valamely uniós tagállamban, és felsőfokú végzettséggel, vagy – az Európai Bizottság által javasolt három évvel szemben – legalább ötéves szakmai tapasztalattal rendelkezik, ebből két évet töltve vezető pozícióban. A kékkártyára olyanok is jogosultak lennének, akik legálisan már az EU területén tartózkodnak, kivéve a menedékjogkérőket és a szezonális munkásokat.

A magasan képzett bevándorolt munkaerő számára a Bizottság az adott tagállamban érvényes bruttó havi minimálbér háromszorosát írná elő minimális jövedelemként, az EP viszont a bruttó átlagbér 1,7-szeresét, és az összegnek nem szabad alacsonyabbnak lennie annál a bérnél, amit más hasonló munkavállalók kapnak az adott pozícióban. A kékkártyának a képviselők szerint – a Bizottság véleményével ellentétben – nem kettő, hanem három évig kellene érvényesnek lennie, és további két évre lehetne meghosszabbítani. Az EP szerint ha egy munkavállaló ennél rövidebb idejű szerződést kap, akkor a szerződés idejére és további – nem az Európai Bizottság által javasolt három, hanem – hat hónapig kell, hogy jogosult legyen a kártyára. Ha pedig valaki elveszíti az állását, akkor szintén nem csupán három, hanem hat hónap alatt kellene új állást találnia ahhoz, hogy kékkártyáját megtarthassa – javasolják a képviselők.

Az Európai Parlament szerint fontos, hogy a tagállamok maguk dönthessék el, évente hány kékkártyát kívánnak kibocsátani. A tagállamok így visszautasíthatnák a külföldi munkavállalót, ha egy hazai, illetve uniós állampolgár – vagy az unióban már törvényesen ott tartózkodó külföldi állampolgár – is be tudja tölteni a pozíciót. A képviselők szerint figyelembe kell venni azt is, hogy az új EU-tagállamok polgárait, akiknek a szabad mozgása a csatlakozás utáni átmeneti időszakban korlátozott, nem érheti hátrány a harmadik országokból származó, magasan képzett munkavállalókkal szemben. Az EP ennek értelmében el is fogadott egy módosítást, amely szerint a tagállamok elutasítják a kékkártya-kérelmet a munkaerőpiac azon ágazataiban, amelyekben más EU-tagállamok munkavállalóinak hozzáférését az EU-csatlakozási okmányok átmeneti intézkedései alapján korlátozták.

Gál Kinga EP-képviselő, aki a néppárti frakció vezérszónoka volt, a fenti módosítás elfogadása előtt a plenáris vitában kijelentette: „Magyar állampolgárként, de akár valamennyi új tagállambeli polgár nevében elfogadhatatlannak tartom, hogy ne legyen egyértelműen rögzítve, hogy a tagállam munkavállalója előnyt élvez az unión kívüli, harmadik állam munkavállalói előtt”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.