„A gazdaság a társadalmi fejlődés motorja, és ennek kenőolaja a pénz, ha elapad, besül a motor” – mondta, hozzátéve: ezen a területen gyors lépések szükségesek. Kiemelte: egyetértés volt az uniós támogatások átcsoportosításában is úgy, hogy prioritást élvezzen a munkahelyek megtartása. Hozzátette: a résztvevők egybehangzóan szorgalmazták a reformok végrehajtásának szükségességét is.
Bajnai szerint sikeres volt a csúcs
Egyértelműen sikeresnek értékelte a csütörtöki gazdasági csúcsot Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdaság miniszter, Veres János pénzügyminiszter szerint pedig a tanácskozás megerősítette azt a kormányzati szándékot, hogy folytatni kell a strukturális reformokat – a két tárcavezető erről a megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón beszélt. Bajnai szerint sikerült átfogó támogatást szerezni abban, hogy Magyarország a rövid távú válságkezelés sikere után induljon el egy olyan úton, amelynek során a következő időszakban a gazdasági érdekképviseletek támogatásával és politikai megegyezés keresésével nagyon gyors lépésekkel stabilizálják a gazdaság helyzetét, és versenyképesebbé teszik az országot.
Veres János azt mondta: a költségvetési egyensúly megtartása mellett van csak lehetőség jelenleg adóreformra, a kormány a következő hónapokban az önkormányzati, az adó- és a szociális reform területén javaslatokat terjeszt az Országgyűlés elé.
Kóka: A kormánynak lépnie kell
Kóka János azt mondta: bíznak abban, hogy a kormány végre olyan javaslatokat készít, amit a gazdaság szereplői is képviselnek. A liberális politikus szerint „sok szép elképzelés” hangzott el a csütörtöki találkozón, de mint mondta: „végre lépni kell, a kormánynak olyan döntéseket kell hoznia, amelyek megakadályozzák vagy enyhítik a reálgazdasági recessziót”. Elmondta, a csúcson a gazdasági szereplők a reformok szükségességéről beszéltek, és mindenki a bürokráciára, a túl sok adóra, a bonyolult adórendszerre panaszkodott. Euróra, változásokra, rászorultsági alapú szociálpolitikára, kisebb államra, állami zsírleszívásra van szükség – hangoztatta Kóka.
A büdzsére utalva úgy fogalmazott: „amit (...) a kormány a parlament elé hozott adótörvényekben, költségvetési törvényben, a költségvetést megalapozó törvényben, az nem azt a szemléletet tükrözi, amit a gazdaság szereplői és a Magyarország növekedéséért aggódó politikai szereplők képviselnek”.
(MTI)
A varsói külügy a Vatikánnál tiltakozott két lengyel püspök miatt
