Becsey: Óriási a tőkeszivattyú Keletről Nyugatra

Több mint duplájára, 12 milliárd euróról 25 milliárdra emelték a fizetési nehézségekkel küzdő, eurózónán kívüli uniós tagországok támogatására szolgáló keretet – az Európai Bizottságnak ezt a javaslatát szavazta meg csütörtökön Strasbourgban az Európai Parlament. A keret kibővítését a megváltozott gazdasági körülmények indokolják, a pénzügyi válság miatt például Magyarország egymaga 6 és fél milliárd eurót megkapott a 12 milliárdos keretből. Becsey Zsolt, a néppárti frakció vezérszónoka szerint probléma, hogy nem teljes a felügyeleti rendszer, mert azok az országok, amelyeknek nem az euró a valutájuk, el tudnak adósodni devizában. • Az EBRD minden eddiginél nagyobb hitelt nyújt Közép-Európának

MNO
2008. 11. 20. 13:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy 2002-es uniós jogszabály, amely a korábbi, 1969-es előírás helyébe lépett, 12 milliárd euróban határozta meg azt a keretet, amelynek erejéig az unió középtávú pénzügyi támogatást nyújthat tagállamainak. Eszerint az EU olyan, nem az eurózónához tartozó uniós országot támogathat, amely fizetésimérleg-nehézségekkel küszködik, vagy ennek komoly veszélyével néz szembe – akár fizetési mérlegének általános egyensúlyhiánya, akár a rendelkezésére álló valuta típusa miatt.

A 2002-es rendelet a támogatási összeg plafonját az 1969-ben megszabott 16 milliárdról arra hivatkozva csökkentette 12 milliárd euróra, hogy az akkori 15 közül csupán három tagállamban nem volt fizetőeszköz az euró. Azóta azonban a nagyarányú keleti EU-bővítés nyomán a helyzet megváltozott, a közelmúltban elmélyült nemzetközi pénzügyi válság közepette pedig Magyarország egymaga 6 és fél milliárd eurót megkapott a 12 milliárdos keretből.

Az Európai Bizottság a jövőben szeretné elkerülni, hogy csak nehézkes jogalkotási eljárással lehessen megváltoztatni a plafont, ezért – saját elképzelései szerint – a tagállami kormányokat képviselő tanács gazdasági és pénzügyi bizottságával való konzultációt követően maga döntene a határérték esetleges későbbi módosításairól.

Az előterjesztésről folytatott parlamenti vitában Becsey Zsolt a néppárti frakció vezérszónokaként azt mondta: pozitív, hogy az Európai Unió Magyarország ügyében „végül is nagyon hosszú keresés után (...) megtalálta a jogalapot, hogy egyáltalán segíteni tudjon”. A magyar támogatási igény előterjesztésének okairól szólva Becsey kiemelte, hogy az utóbbi években az EU-n belüli tőkemozgásoknál „óriási a tőkeszivattyú a keleti tagállamokból a nyugatiakba”. A másik probléma a képviselő szerint az, hogy nem teljes a felügyeleti rendszer, mert azok az országok, amelyeknek nem az euró a valutájuk, el tudnak adósodni devizában.

Fazakas Szabolcs a szocialista frakció vezérszónokaként beszélt a vitában. A képviselő azt mondta: bár az új tagállamok bankjai nem bonyolódtak kétes, spekulatív tengerentúli üzletekbe, „a nemzetközi pénzügyi válsággal járó forráshiány és bizalmi válság nagymértékben megrázta a külföldi hitelekre szoruló államháztartásokat is, amihez még a nemzeti valutákat célba vevő spekulatív támadások is hozzájárultak”. Fazakas szerint a mostani uniós fellépések egyeztetésén túlmenően közös európai gazdasági válságstratégiára volna szükség.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.