A vegyesvállalatot megalapító dokumentumot a román állam nevében a cernavodai atomerőművet működtető Nuclearelectrica vállalat és hat külföldi magánberuházó látta el kézjegyével csütörtökön. Az olasz Enel, a belga Electrabel (a francia GDF Suez csoport tagja), a cseh CEZ, a spanyol Iberdrola, a német RWE energiavállalatok mellett a az ArcelorMittal Romania acélművek is beszállt a vállalkozásba. A román állam birtokolja az újonnan alapított vállalat részvényeinek 51 százalékát. A 2015-ben üzembe helyezni tervezett két reaktor építésére a román állam körülbelül 2 milliárd eurót fordít, vagyis a várhatóan 4 milliárd eurós összköltség felét állja. Korábban a Deloitte & Touche készítette megvalósíthatósági tanulmányban 2,3 milliárd eurós költség szerepelt csak.
A megállapodás szerint a CEZ, az Electrabel, az ENEL és az RWE egyenként 9,15 százalékot, az Arcelor Mittal és az Iberdrola pedig 6,2-6,2 százalékot birtokol az új vállalat részvényeiből. Mind a hat külföldi cég részt vett a cernavodai atomerőmű továbbfejlesztésére tavaly kiírt pályázaton, és idén márciusban kötötték meg velük az előszerződést.
Varujan Vosganian román gazdasági miniszter elmondta: a román energiaszektorba áramló beruházások értéke a közeljövőben meghaladja a 10 milliárd eurót. A tervek szerint 2020-ig Románia energiatermelő kapacitása eléri a 100 terawattot.
(MTI)
Rövid volt az orgoványi ámokfutás
