Ezrek búcsúztatták az orosz tengeralattjáró halottait

Több ezren gyűltek össze szerdán az Amur-menti Komszomolszkban, ahol 12 embert temettek el a szombati, 20 halottat követelő tengeralattjáró-szerencsétlenség áldozatai közül. A többnyire civil áldozatok freongáz belélegzésétől haltak meg, amikor a nukleáris meghajtású Nyerpa orr-részén tisztázatlan körülmények között működésbe lépett a tűzoltó berendezés.

MNO
2008. 11. 12. 17:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerdán búcsúztatott áldozatok mindegyike a hadsereggel szerződésben álló civil volt. A szerencsétlenségre november 8-án a Japán-tengeren került sor a nukleáris meghajtású Nyerpa tengeralattjárón. A támadó típusú tengerészeti jármű tesztútra indult fedélzetén 200 fővel, közülük 81 civil alkalmazottal.

Egyelőre találgatások tárgya, hogy a civilek kiemelkedő száma összefügg-e az áldozatok magas számával – ám ezt nem erősítették meg a balesetet vizsgáló hivatalnokok. A balesetben 17 civil és 3 katona vesztette életét. Hivatalos források megerősítik: a gáz kitörésére a hajó orrában került sor. Az első vizsgálatok szerint eddig tisztázatlan okokból kiszabadulhatott a freongáz az automata tűzoltórendszerből. Ez a gáz helyettesíti az oxigént tűzvész esetén, hogy elfojtsa a lángokat; a gáz kiengedése előtt vészjelzés hangzik el és a jármű utasai fölveszik oxigénmaszkjukat.

Orosz sajtóforrások szerint sokan éppen a hálókamrákban aludtak, amikor a váratlan riadóra sor került, s túl kábultak voltak ahhoz, hogy fölkapják maszkjukat. Az egyik túlélő, Szergej Ancsakov mérnök arról számolása szerint annyi ideje volt, hogy elüvöltse magát: „Vegyék föl a maszkokat!”. Látta, hogy sokan nem találták meg azonnal a maszkot és közben összeestek, másokat azonnal „telibekapott” a freon, így esélyük sem volt a túlélésre a súlyosan mérgező gázfelhőben.

Hivatalos közlések szerint nem sérült meg a nukleáris blokk, nem szabadult ki radioaktív sugárzás.

A temetésre abban a városban, az Amur-menti Komszomolszkban (Komszomolszk-na-Amure) került sor, amelynek hajógyárában kezdték el építeni a tengeralattjárót.

A vízijármű katasztrófája nem egyedülálló eset; emlékezetes, hogy 2000-ben 118-an haltak meg a Kurszk nukleáris meghajtású orosz tengeralattjárón történt szerencsétlenségben, mikor a hadijármű a Barents-tenger mélyére merült.

(BBC, Le Monde)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.