Küszöbön a szír atomerőmű

Izraeli emberi jogi szervezet éves összefoglalójában hívja fel a közvélemény figyelmét a megszálló hadsereg által palesztin civilek ellen elkövetett törvénysértésekre, hallhatjuk az al-Dzsazíra napi beszámolójában. Mégiscsak segítséget kap Szíria atomerőműve megépítéséhez, olvashatjuk az al-Ba’ath című szír kormányzati napilapban. Nem oszlatja fel a kuvaiti parlamentet, azonban új kormány felállítását rendeli el a kuvaiti emír, derül ki az al-Vatan egyik cikkéből.

Kun Zsuzsanna
2008. 11. 29. 11:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Al-Dzsazíra

A Yís Dín a ciszjordániai, és gázai palesztin lakosság törvényes jogainak betartását figyelő emberi jogi szervezet éves beszámolójában tárja fel a katonai törvényszék eljárásainak visszásságát. A beszámoló szerint 2001 szeptembere, vagyis a második intifáda kitörése, és 2007 évvége között összesen 2219 esetben tettek emberi jogi szervezetek, és palesztin civilek bejelentést, hogy a megszálló hadsereg katonái palesztin civilekre nyitottak tüzet. A katonai ügyészség állítólag ugyan kikérdezi a cselekményekért felelős katonákat, de hivatalos vizsgálatot csupán ritkán indít. Az említett időszakban összesen 73 esetben indult vizsgálat, 13 esetben történt vádemelés, és csupán 5 katonát találtak bűnösnek. Egy katonát például nem is egy palesztin, hanem egy brit békeaktivista 2003-ban Gázában történt meggyilkolásáért. A szervezet szerint sajnos egyre gyakoribbak a hasonló polgári áldozatokat követelő kihágások, melynek hátterében a katonaságon belül terjedő bujtogatást sejtik. Az izraeli hadsereg képviselői nyilatkozatban reagáltak a jelentésre, mely szerint „néhány katona törvénysértése okán, puszta számadatok alapján nem lehet megítélni az egész hadsereg morálját.”

Al-Ba’ath

Kompromisszumok árán az Egyesült Államok, Franciaország, Kanada és Nagy Britannia beleegyezett abba, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség technológiai segítséget nyújtson Szíriának egy atomerőmű létesítéséhez. Oroszország, Kína, és a nemzetközi szervezet igazgatója, Mohammed al-Baradái a kezdetektől támogatta a szír tervet, míg a fenti államok csupán úgy egyeztek bele, ha a NAÜ folyamatosan ellenőrzése alatt tartja a projekt kivitelezését. A „Technológiai segítség és együttműködés tanácsán” belül három napig tartott a vita, mivel a fejlett államok a segítség nyújtását a folyamatban lévő vizsgálatok eredményétől teszik függővé. A kompromisszumok árán kidolgozott javaslat csütörtökön kerül az ügydöntő gyűlés elé.

Al-Vatan

Nem oszlatja fel a parlamentet, de új kormány megalakítására ad megbízást a kuvaiti emír a jelenlegi miniszterelnöknek, Nászir al-Muhammed al-Ahmed asz-Szabbáhnak. Az emír döntését szerdán jelentette be az „emíri iroda” miután a parlament elnöke, Dzsászim al-Haráfí, és húsz fős küldöttség tárgyalt Szabbáh al-Ahmad Dzsábir asz-Szabbáhnál. A határozat értelmében a jelenlegi kormány ügyvivőként folytatja munkáját, amíg a kormányfő meg nem alakítja, 2006-os beiktatása óta az ötödik, általa vezetett kabinetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.