A Kína és India közé ékelődött Bhután új királyának, a mindössze 28 éves, Oxfordban végzett Dzsigme Keszar Namgjel Vangcsuknak rendkívül pazar koronázási szertartására november 6-án került sor az ország fővárosában, Timpuban. Az előző uralkodó, Dzsigme Szingje Vangcsuk két évvel ezelőtt, 34 év regnálás után mondott le trónjáról fia és a demokrácia javára Bhután modernizációs folyamatának egyik lépcsőfokaként. Magára a királlyá avatási ceremóniára ugyanakkor két évet kellett várni, mivel három megvilágosodott asztrológus szerint is 2008 november 6-a volt a legideálisabb dátum egy ilyen kiemelkedően fontos történelmi esemény számára. A koronázási szertartást, melyen megjelent India elnöke, Pratibha Patil, illetve a kormányzó Kongresszus Párt vezetője, Sonia Gandhi is, háromnapos ünnepség-sorozat követi.
Bhután demokratikusan megválasztott miniszterelnöke, Dzsigme Tinli a sajtónak adott nyilatkozatában elmondta, hogy az új király megkoronázása az ország jelenkori történelmének legjelentősebb eseménye. Ezzel együtt sokan tartanak attól, hogy bár Bhután „negyedik királya”, Szingje Vangcsuk lemondott kormányzási jogáról, az uralkodói család valójában mégsem fogja átengedni a hatalmat az ország demokratikusan megválasztott politikai erőinek.
A fiatal királynak, Nemgjal Vangcsuknak nem lesz könnyű kilépnie apja árnyékából. A Bhutánt 34 éven át vezető „negyedik király” olyan jelentős intézkedéseket hozott uralkodása alatt, mint az ország életét máig meghatározó Bruttó Nemzeti Boldogság filozófiájának bevezetése és elterjesztése. A gondolkodásmód a spirituális lét és a lelki egyensúly megtalálását hivatott elősegíteni. Háttérbe helyezi a materiális javakat a mentális értékekkel szemben. Mindezzel együtt Nemgjal Vangcsuk fiatalságával, jóképűségével és közvetlenségével már most belopta magát a bhutániak szívébe. Még királlyá koronázása előtt ragadt rá az „elbűvölő herceg” jelző egy thaiföldi útja alkalmával. Az is kétségtelen, hogy kora előnyére válik akkor is, amikor Bhután fiatal generációjáról van szó. A drogok használata, a bűnözés vagy a munkanélküliség az ország modernizációjával együtt elkerülhetetlen az ifjúság körében, ugyanakkor egy fiatal uralkodónak talán könnyebben sikerül megtalálni a hangot egy fiatal, lázadó generációval.
A koronázási szertartás Bhután egységét is erősíteni kívánja az év elején megtartott, lényegéből fakadóan megosztottságot is eredményező általános választások után. Nemgjal Vangcsuk így nyilatkozott erről a sajtó képviselőinek. „Nincs lehetőség arra, hogy egy megosztott nemzet legyünk. Ez az, amit legfontosabbnak tartok a koronázási ceremóniával kapcsolatban.”
(kitekinto.hu)
Magyar Péter egyedül maradt
