Cristina Fernández az építőipari vállalkozókat tömörítő kamara éves találkozóján kedden közölte, hogy december 15-én hirdeti meg az ország történelmének legambiciózusabb közmunkaprogramját, amelyre 71 milliárd pesót, átszámítva csaknem 21,2 milliárd dollárt szánnak. Ebből az összegből jórészt infrastrukturális jellegű, nagy állami létesítményeket, valamint iskolákat, házakat, bekötő utakat építenek több éven keresztül. A beruházásokat az állami költségvetésből és a magánnyugdíjpénztárak államosításából származó bevételből finanszíroznák.
Fernández szerint ennek a tervnek köszönhetően a jelenleg 362 ezer munkavállalót foglalkoztató építőiparban 41 százalékkal 770 ezerre növekszik majd a foglalkoztatottak száma. Az államfő ismertette azokat az intézkedéseket is, amelyek segítségével megpróbálja hazacsalogatni a befektetőket, és még több vállalatot beterelni az adózásba. A kongresszus elé szerdán beterjesztendő indítványában Fernández 8 százalékos adó kivetését javasolja a külföldön befektetett argentin tőkére, ugyanakkor adócsökkentéssel „jutalmazná” a repatriált tőkét. A feketemunkások legalizásának ösztönzése végett 25-50 százalékkal csökkentené bizonyos kis- és középvállalkozások társasági adóját, ha új munkavállalót vesznek fel.
Emellett nem vetnének ki bírságot az adófizetést elkerülő vállalkozásokra utólag sem, ha az eddig feketén foglalkoztatott alkalmazottjait állományba vesz. Becslések szerint az argentinok mintegy 40 százaléka dolgozik feketén, és nem fizet egyetlen fillért sem adóként. Az argentin gazdaságot súlyosan visszavető 2001-2002-es válság után évente átlagosan 8,3 százalékkal bővült a hazai össztermék. Idén várhatóan mintegy 7 százalékkal növekedik az argentin GDP. Az országban már érzékelhetően csökkent az ipari termelés, a szakszervezetek nyomást gyakorolnak a kormányra a munkahelyek megóvása, illetve az elbocsátások kivédése céljából, de a vállalkozók is védelmet követelnek, ideértve a hazai fizetőeszköz árfolyamának gyengítését az exportőrök versenyképességének fenntartására. A szomszédos országokhoz képest Argentína lassabban reagált és ismerte el, hogy a nemzetközi pénzügyi válság véget vethet az utóbbi öt év gazdasági fellendülésének. Carlos Fernández pénzügyminiszter először csak ezen a héten figyelmeztetett az esetleges gazdasági lassulásra.
(MTI)
Ennyi volt a hidegfront, ismét kánikula jön
