Reprezentatív bemutató kortárs magyar művészek munkáiból

A Trafó és a Krétakör Dunapart kortárs Magyar előadóművészi platformot rendez november 13-tól 17-ig Budapest számos helyszínén. Magyarországon a kilencvenes években rendeztek utoljára olyan előadóművészeti eseményt, amelynek célja a hazai alkotók nemzetközi megismertetése volt. A nemzetközi kulturális kooperáció elkötelezett kezdeményezőiként a Trafó - Kortárs Művészetek Háza és a Krétakör ezért hiánypótló céllal szervez átfogó és reprezentatív bemutatót a mai magyar független színház- és táncélet alkotóinak munkáiból.

MNO
2008. 11. 12. 14:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A válogatás az intézményrendszeren kívül működő művészek és társulatok legfrissebb produkcióinak megismertetésére irányul. Az eseményen koncentráltan lesznek láthatók azok a friss magyar előadóművészeti produktumok, amelyek jó eséllyel léphetnek be a nemzetközi kulturális piacra. A meghívott külföldi menedzserek és intézményvezetők a négy nap alatt átfogó képet kapnak a független előadóművészeti szcénáról, és kapcsolatokat építhetnek az előadókkal, társulatokkal – olvasható a rendezvény sajtóközleményében.

A Trafó és a Krétakör személyes kapcsolatait és külföldön szerzett többéves tapasztalatait veti latba a társulatok sikeréért. A két szervező szakmai tanácsadó testület javaslatai alapján a műfaji és földrajzi keretek szélesítésével a lehető leggazdagabb programot igyekezett összeállítani. Négy nap alatt mintegy 25 alkotást láthatunk elsősorban a színház és a tánc területéről, de számos határátlépő kísérlettel is találkozhatunk. Vidéki és határontúli magyar társulatok is fellépnek, így valóban rendkívüli áttekintést nyerhet, aki erre a hosszú hétvégére Budapestre látogat. Csütörtök délutántól vasárnap éjjelig sűrű program várja az érdeklődőket, 17-ére pedig az újjáalakuló Krétakör műhelymunkáját tekinthetik meg az érdeklődő résztvevők.

Miközben világszerte bejáratott, több évtizedre visszatekintő hagyománya van a nemzeti platformoknak, Magyarország lemaradása e téren jelentős. A dialógus hiánya megfosztja a hazai művészeket az európai kulturális piacba történő integrálódás esélyétől, a külföldi megjelenés lehetősége esetleges marad, tudatos export-előkészítő munka hiányában külső források pedig csak elenyésző mértékben járulnak hozzá a hazai előadóművészeti kezdeményezések működtetéséhez, miközben a kortárs magyar kultúra külföldi elismertsége sem tükrözi a benne rejlő értékeket, írják a szervezők a sajtótájékoztatóban. Az egyes csoportok és az egész terület fejlődése szempontjából is létfontosságú elősegíteni a művészek integrációját az európai- és világpiacra, s ehhez a személyes találkozón keresztül vezet a legrövidebb út.

A meghívott vendégeink a rendezvény révén érzékeny és aktuális lenyomatát kapják a mai magyar társadalmi és előadóművészeti állapotoknak, és olyan helyi partnerekre lelhetnek, akikkel érdemes és lehetséges együttműködni. A dunaPart klubban, az Akkuban délelőttönként szakmai megbeszéléseket szervezünk, esténként pedig különleges zenei élmények mellett nyílik alkalom találkozni a bemutatott produkciók alkotóival. November 13-án az ünnepélyes megnyitó után a meghívott vendégek zártkörű előadáson megtekinthetik Frenák Pál legújabb koreográfiáját, az InTimE-ot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.