Sikeres próbarepülésen van túl a kínai repülőgép

Sikeres próbarepülést hajtott végre pénteken az első, teljes egészében hazai gyártmányú kínai utasszállító repülőgép, az ARJ-21.

MNO
2008. 11. 28. 12:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 90 üléses „Repülő Főnix” a sanghaji repülőgépgyártó üzemben készült, maximális repülési távolsága 3700 kilométer, maximális repülési magassága 11 900 méter. A mintegy 27 millió dollárba kerülő gép szállítását másfél év múlva kezdik meg. Eddig 206 gépre érkezett rendelés, a kínai kormány is rendelt az ARJ-21-ből. A következő két évtizedben Kínának hozzávetőleg 900 középtávra repülő gépre lesz szüksége. A gyártó becslései szerint az ARJ-21-gyel a hazai piac középtávú gépigényének mintegy 60 százalékát tudják kielégíteni.

Ugyanakkor Kínában gépvásárlásaik visszafogására akarják rábírni a gazdasági válság miatt nehézségekkel küzdő nagy állami légitársaságokat: a magas kerozinárak, a csökkenő utas- és áruforgalom miatt az állami légitársaságok vesztesége az idei első tíz hónapban – kormányzati becslések szerint – 4,2 milliárd jüan (615 millió dollár) volt. A repülési piacot szabályzó hatóság várhatóan december elején dönt a repülőgép-vásárlási tervek módosításáról.

A három vezető állami légitársaság már pénzügyi támogatásért folyamodott a kormányhoz. A China Southern Airlines 3 milliárd jüan (440 millió dollár) tőkeinjekciót kap, és a China Eastern Airlines is hasonló segítséget kér. A harmadik nagy légitársaság, az Air China Ltd. viszont júliusban azt jelentette be, hogy 45 Boeinget vásárol, a gépek listaára összesen 6,3 milliárd dollár, de az Air China azt reméli, hogy ennél alacsonyabb árat tud kialkudni.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.