Tíz pontos gazdaságélénkítő programot indít Kína

A kínai kormány tíz pontban határozta meg a hazai fogyasztás élénkítéséhez szükséges lépéseket. Az intézkedések pénzügyi alapja a hét végén bejelentett, két évre közel 600 milliárd dolláros költségkeret, a gazdaságpolitika szintjén pedig az aktív költségvetési és a mérsékelten enyhítő pénzügypolitika, amelyet a kínai kormány követni óhajt.

MNO
2008. 11. 12. 15:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lakásépítés: megfizethetőbb és alacsonyabb bérleti díjú lakások építésével fel kell gyorsítani a nyomornegyedek felszámolását. A falusi házak újjáépítésére indított program kiterjesztése mellett a nomád életmódot folytatók letelepedésre biztatása. Vidéki infrastruktúra fejlesztése: az utak és a villamosenergia-hálózat bővítése, valamint a metángáz használatának népszerűsítése mellett legfontosabb lépés a biztonságos ivóvíz szavatolása. Ezen a téren a tervek között szerepel a nagy észak-déli csatorna építésének felgyorsítása, amely a Jangce folyó vizét szállítaná a vízhiánnyal küszködő észak-kínai síkságra. Közlekedés: a közlekedés kiterjesztését, kényelmesebb személyszállítást lehetővé tévő vasútvonalak létrehozását, a szénszállító útvonalak fejlesztését, a vasúti törzsvonalak bővítését, valamint a nyugati területeken újabb repülőterek építését tűzték ki célul. Egészségügy és oktatás: az egészségügyi és kórházi ellátórendszer megerősítése az egészségügy alapjainak javításával. A kulturális és az oktatás élénkítése, illetve középfokú oktatási intézmények építése az ország nyugati és középső területein.

Környezetvédelem: a szennyvíz- és hulladékkezelő létesítmények építésének felgyorsítása, a vízszennyezés visszaszorítása. Az erdőtelepítési, illetve fásítási programok segítése, valamint az energiakonzervációs és a szennyezés visszaszorítását célzó tervezetek támogatása. Ipar: az innováció és az ipari termelés átszervezése, a csúcstechnológiai fejlesztések támogatása. Természeti csapások utáni újjáépítés: a május 12-i szecsuani (Sichuan) földrengés sújtotta területek újjáépítésének felgyorsítása. Jövedelmek: az átlagjövedelmek emelése városban és falun. A kormány továbbá a jövő évtől emelni akarja a gabona minimális felvásárlási árát és a mezőgazdasági területeknek nyújtott támogatásokat. Az alacsony jövedelemmel rendelkező városi lakosok további támogatásra számíthatnak. Emellett szintén jövőre várható a vállalati dolgozók nyugdíjalapjainak, illetve a speciális ellátásra szorulók járadékának emelése.

Közterhek: Az általános forgalmi adóra vonatkozó szabályokkal kapcsolatos reformokat minden iparágra kiterjesztik, ettől a vállalati adóterhek 120 milliárd jüannal (3767 milliárd forinttal) lennének kevesebbek, miközben külön támogatnák a technológiai fejlesztéseket. Pénzügy: a gazdasági fejlődés fenntartása érdekében elengedhetetlen a pénzügyi támogatások növelése, a kölcsönzés korlátozására életbe léptetett hitelkvóták eltörlése, továbbá a vállalkozásokra, a vidéki térségekre, a műszaki újításokra és az ipari racionalizációra fordítható bankhitelek ésszerű növelése. A kínai Államtanács a tíz pontban felsorolt fejlesztések hatására megvalósuló infrastrukturális beruházásoktól a cement-, vas- és acélipar fellendülését is várja. A jelzáloghitelezők és kereskedelmi bankok a hitelkvóták eltörléséből juthatnak nyereséghez, miközben a kis- és közepes vállalatok a számukra kedvező szabályokból profitálhatnak.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.