Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője kifejtette: visszapótolnák a teljesítménymutatóhoz kötött normatíva csökkentését. A költségvetési javaslat szerint ez 4,2 milliárdos mínuszt jelentene, az összeget az informatikai és teljesítménymotivációs alapból csoportosítanák át. Az átcsoportosítás után mindkét alapban maradna még elegendő összeg – jegyezte meg a szocialista politikus, aki szerint elsősorban a kötelező feladatok ellátásának feltételeit kell biztosítani. Megjegyezte: a többi normatívánál nem lesz változás a költségvetésben szereplő adatokhoz képest.
Mint elhangzott, az eredeti elképzeléshez képest javulnának a korai fejlesztés feltételei is. A költségvetésben foglaltak ellen korábban gyógypedagógusok fogalmazták meg aggályaikat. Tatai-Tóth András kitért arra is, hogy az előterjesztés szerint változnának a többcélú kistérségi társulásban fenntartott intézmények támogatási feltételei. A mostani javaslat kizárná a támogatotti körből azokat a társult intézményeket, amelyek alsó és felső tagozata más településen működik. A változatásról elmondta: el tudják képzelni, hogy a 2009. január 1. után létrejövő társulásoknál új követelményeket támasszanak, visszamenőleg azonban nem. Tatai-Tóth szerint a 13. havi bérek kivonása miatt az önkormányzatok terhei abszolút mértékben nem változnak.
Fidesz: veszélybe kerülhet az intézmények működése
Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője reagálásában azt mondta: a következő évi költségvetésben szereplő forráskivonás nemcsak a 2009-es, hanem valószínűleg a 2010-es év vonatkozásában is a 13. havi fizetés elvesztését jelenti a pedagógusoknak. A források kivonása a kormányzati politikusok állításával ellentétben az intézmények működését, fenntartását is veszélyezteti. Erre már az önkormányzatok is felhívták a figyelmet, az elvonás mértéke ugyanis másfélszerese annak, mint ami a 13. havi illetmény miatt kikerülne a rendszerből – közölte. A fideszes politikus szerint ez azt jelenti, hogy a következő tanévben ismét intézménybezárásokra, összevonásokra, pedagóguselbocsátásokra kell majd számítani, és a gyermekek kedvezőtlenebb körülmények között, kevesebb időben és alacsonyabb színvonalú oktatást kapnak majd.
A mostani előterjesztés a 2001–2002-es évi támogatás szintjére csökkenti a támogatásokat, amelyek reálértéken alig haladják majd meg az akkori összeg felét. Ennek fényében cinikus és az oktatásban érintetteket semmibe vevő állítás, hogy a jövő évi költségvetésben az oktatás még így is prioritást élvez – mondta. Úgy vélte, a Fidesz oktatási és önkormányzati csomagjának elfogadásával a válsághelyzet ellenére is megteremthetők lennének a biztos működés feltételei.
(MTI)
Halálos légicsapás érte Ukrajnát: senkit sem kímélt az orosz tüzérség
