Magyarországon elkerülhetetlen a recesszió

A Handelsblatt elemzi Strauss-Kahn budapesti látogatását, melyet a rogyadozó pénzügyi hitelesség megerősítésének vél a cikk írója. A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol a szétesés szélére jutott DVU kongresszusán történtekről. A Die Presse ismerteti a müncheni biztonsági konferencia szervezőjének javaslatát, mely szerint ideje feladni a teljes nemzeti hadsereget.

2009. 01. 14. 9:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Reiner Burger „Frey-párt” Frey nélkül című cikkében foglalkozik a radikális jobboldali Német Népi Unió (DVU) élén bekövetkezett változással. A szélsőjobboldali DVU 1987-es létrejötte óta az alapító, Gerhard Frey pártjának számít. A müncheni milliomos tekintélyelvi alapon irányította az alakulatot, a párt a kiadóval együtt az ő hatalmi és gazdasági intézményeként szolgált. A számos alszervezet alig adott önálló politikai mozgásteret a kereskedőnek és számos ingatlan birtokosának, ezért gyakran nevezik a DVU-t virtuális pártnak. Hatalmi pozíciója döntően arra épült, hogy a 75 esztendős Frey a pártot saját magánvagyonából finanszírozta.

Az elmúlt hétvégén Frey a szászország-anhalti calbei pártkongresszuson átadta a DVU vezetését a 37 esztendős Matthias Faustnak, aki eddig a „szövetségi szervezési vezető” posztját töltötte be. Alig megjósolható, hogy mi fog történni a fő pénzügyi támogató távozásával, a súlyos tagfogyatkozással sújtott párttal. Ami nyilvánosságra került: lazítani fognak a német Nemzeti Demokrata Párttal (NPD) 2005 elején megkötött „Németország-paktumon”, és ellentétben az eddigi tervekkel, az augusztus 30-i thüringiai tartományi választásokon nem a DVU, hanem az NPD fog indulni. 2008. májusi bambergi kongresszusán sokan követelték, hogy a párt tekintettel a thüringiai választásokra tárgyalja újra a paktumot.

A thüringiai DVU-alapszervezet olyan katasztrofális állapotban van, hogy képtelen egy választási kampány lebonyolítására. Folyamatos pártmunka sohasem alakult ki a tekintélyelvű Frey elnöksége alatt. Az alkotmányvédelmi hivatal adatai szerint Thüringiában a DVU-nak már alig 50 tagja van, ezzel szemben az NPD több mint 500 fővel büszkélkedhet. Ez utóbbi alakulat a 2004-es tartományi választás óta számos új tagot tudott toborozni, többek között a militáns neonácik és a „szabad bajtársi közösségek” irányába történő nyitással is.

Die Presse (DiePresse.com)

A konzervatív osztrák napilap A német légierőnek kellene védenie az osztrák légteret című cikkében ismerteti egy német diplomata első hallásra meglepő javaslatát. Wolfgang Ischinger, a müncheni biztonságpolitikai konferencia elnöke bírálta az uniós tagállamok magas katonai kiadásait. Egy berlini rendezvényen a Schröder-kormány külügyi államtitkára hibának nevezte, hogy az európai államok saját haderőket tartanak fenn. Nem tudom, Ausztria hány hajót tart fenn – mondta Ischinger –, de érdemes lenne az EU-nak végiggondolni, hogy egy közös megoldással nem takaríthatna-e meg sok mindent. Tavaly óta Wolfgang Ischinger az elnöke a müncheni biztonságpolitikai konferenciának, melyet idén február 6. és 8. között rendeznek, két hónappal a jubileumi NATO-csúcs előtt, melynek helyszíne Baden-Baden és Strasbourg lesz.

Ezért a NATO lesz a mostani biztonságpolitikai konferencia témája, továbbá a NATO és Oroszország viszonyáról, valamint a nukleáris fegyverek nélküli világ víziójáról beszélnek majd, illetve az afganisztáni NATO-misszióról egyeztetnek – nyilatkozta Ischinger. Ezért a konferenciára meghívták az afgán elnököt, valamint Pakisztán magas rangú képviselőjét. A balkáni helyzettel kapcsolatban a német diplomata úgy fogalmazott, hogy veszélyes stagnációt tapasztal Boszniában: „Azon a véleményen vagyok, hogy az európai politikusok, mielőtt a Közel-Keletre utaznak, inkább a saját ajtajuk előtti válsággal törődjenek” – fűzte hozzá Wolfgang Ischinger.

Handelsblatt (handelsblatt.com)

A német gazdasági napilap Az IMF új garanciát ad Magyarországnak című cikkében foglalkozik a Világbank igazgatójának magyarországi látogatásával. Amikor Dominique Strauss-Kahn, a Világbank igazgatója kedden Budapesten bejelentette, hogy a pénzügyi segítség még egyszer kibővíthető a gazdaságilag megrendült ország számára, ismét megnyugodott a helyzet, és a forint is behozta árfolyamveszteségének egy részét. A befektetők októberben majdnem teljesen elvesztették a kis országba vetett bizalmukat, a magyar állampapírok kereskedelme teljesen összeomlott, a forint is jelentősen vesztett árfolyamából. A félelem kiváltója az ország magas eladósodottsága volt.

Strauss-Kahn budapesti látogatása előtt vad hírek kaptak lábra Magyarországon, miszerint az ország képtelen betartani az IMF által előírt takarékossági programot. Veres János kedden szintén megpróbálta megállítani a forint zuhanását. A látogatás során garanciát adott arra, hogy az ország ebben az évben nem lépi túl a tervezett, 2,6 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányt. Az elmúlt hetekben Magyarországon felgyorsult a gazdaság lassulása, miközben a többi kelet-európai ország még alacsonyabb növekedéssel számolhat. Magyarországon a recesszió elkerülhetetlen. Az orosz–ukrán gázvita még inkább erősíti a problémát. „Magyarország különösen megszenvedi, hogy a gázvita miatt csökkenteni kell az ipari termelést” – nyilatkozta Rainer Singer, a bécsi Erste Bank szakértője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.