Die Presse (Diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Az EU bürokratákat küld a parasztgazdaságokba című cikkében ismerteti a bizottság hivatalnokok továbbképzésére vonatkozó terveit. Az Aratási tapasztalatoknak nevezett programon keresztül kell a bürokratákkal jobban megértetni a mezőgazdaság gyakorlati kihívásait – áll a brüsszeli bizottság egyik tervezetében. A programhoz számtalan javaslat is tartozik, amelyekkel a brüsszeli hivatal a mezőgazdasági politikát és a gazdákra nehezedő bürokráciát kívánja egyszerűsíteni.
„Nem vagyok maoista, a programot nem büntetésnek szánjuk, hanem a tanulás lehetőségének” – nyilatkozta Mariann Fischer Boel mezőgazdasági biztos. Az európai gazdák rendszeresen bírálják az EU mezőgazdasági politikáját annak túlbonyolítása miatt, ezért időnként több időt kell formanyomtatványok kitöltésével eltölteniük, mint a földön végzett munkával. „Általános vélekedés, hogy Brüsszel mintha üvegbúra alatt élne” – nyilatkozta Pekka Pesonen, az európai gazdaszövetség főtitkára. Erre Fischer Boel azt a megoldást javasolta, hogy az ügyosztályán dolgozókat a polgárok által használt nyelvre kívánja rászorítani, ami lehetővé tenné, hogy az „egyszerű fogyasztók”, mint a gazdák is megértsék a törvényeket.
Die Welt (Welt.de)
A konzervatív német napilapban Mariam Lau Miért használ az SPD bírálata a kancellárnak? című cikkében elemzi a szociáldemokraták kampánykezdetének várható következményeit. A Bundestag az uniós csúcsról és a pénzügyi válságról vitatkozott csütörtökön, mégis igazi izgalommal a kancellár viselkedését figyelték. Az SPD irányából érkező támadásokra válaszul Angela Merkel magabiztosnak tűnt, ennek egyszerű az oka: ha az SPD támad, akkor Merkel nyugodt lehet, hogy saját táborában csend van. „Egyáltalán nem tűnik megtámadottnak” – fogalmazott elmerengve egy SPD-képviselő a kancellárra utalva. S tényleg: a kancellár a kormányálláspont ismertetésekor az SPD támadásai ellenére harciasnak és magabiztosnak tűnt. A támadás ellenére, vagy talán éppen emiatt? Hiszen az SPD támadásai megvédik a saját tábora felől érkező bírálatoktól.
Minél erősebben támadja Merkelt az SPD, annál kevésbé lehetséges, hogy a CSU és a CDU saját pártelnökét bírálja. Franz Müntefering SPD-elnök egy lapinterjúban Merkel szemére vetette, hogy már csak a kormány ügyvezetője. Frank-Walter Steinmeier alkancellár és külügyminiszter szintén óvatos bírálatban részesítette a kormányfőt. Mint nyilatkozta, a kormánynak a helyes következtetéseket kell levonnia a pénzügyi válságból, „ez pedig bátor vezetést igényel”. Majd hozzáfűzte: megengedhetetlen a menedzserfizetések korlátozásában mutatott visszavonulás, a bátorságnak meg kell mutatkoznia a pénzpiacok újraszervezésében éppúgy, mint az adóoázisok kiszárításában. „Aki nemzetközi szinten követeléseket állít, annak otthon képesnek kell lennie megvalósítani azt.”
Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.de)
A konzervatív német napilap A cseh uniós elnökség teljes csőd című cikkében ismerteti az európai szocialisták vezetőjének véleményét Prága teljesítményéről. Martin Schulz (SPD), az EP szocialista frakciójának vezetője elvesztegetett időnek nevezte Prága uniós elnökségét. A cseh elnökségben nyomát sem lehet találni azoknak a vitáknak, melyekkel jelenleg az unió foglalkozik – fogalmazott Schulz csütörtökön. A Cseh Köztársaság jelenleg kormánya túlélésével van elfoglalva, ezért ez a legrosszabb uniós elnökség, amit az EU 1994 óta átélt – nyilatkozta Schulz.