Rosszul szerepeltek a német kereszténydemokraták

Vége a kereszténydemokraták egypárti kormányzásának három német tartományban: Türingiában, Szászországban és a Saar-vidéken, ahol újraválasztották a parlamenteket.

2009. 08. 30. 17:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Türingiában az Infratest dimap kutatóintézetnek az ARD közszolgálati televízió számára készített előrejelzése szerint vége Dieter Althaus (CDU) miniszterelnök egypárti kormányzásának. A kereszténydemokraták mindössze 32,5 százalékot kaptak, ami jelentős visszalépés a 2004-es 43-hoz képest. Az FDP ugyan megduplázta az előző választásokon elért eredményét, de a nyolc százaléka sem lesz elegendő egy polgári kormányhoz. A Baloldali Párt 26 százaléka megfelel a 2004-es teljesítményüknek, míg az SPD 18,5 százalékával némileg javítani tudott 2004-es 14,5 százalékos eredményén. A zöldek 5,5 százalékkal ismét képviseltetik magukat az új tartományi gyűlésben, ami az NPD esetében még bizonytalan, az előrejelzés szerint 4,8 százalékkal a bejutási küszöbön ingadoznak.

Szászországban a CDU maradt a legerősebb politikai tömörülés. Az Infratest dimap előrejelzése szerint a kereszténydemokraták 41 százalékon állnak. A Baloldali Párt 20,5 százalékot, az FDP 10,5-öt, míg az SPD 10 százalékot kapott. A zöldek 6 százalékkal kerültek be a parlamentbe. Izgatottan várják az elemzők az NPD számait, mivel a radikálisok 5,5 százalékkal átugrották a bejutási küszöböt. Ez azt jelentené, hogy először sikerül az NPD-nek egy tartományi parlamentben megszerzett pozícióját megőriznie. Stanislaw Tillich (CDU) miniszterelnök két lehetőség közül is választhat. Fenntarthatja az SPD-vel kötött koalícióját, de polgári kormányt is alakíthat az FDP-vel közösen.

Az Infratest dimap előrejelzése szerint a CDU súlyos veszteségeket volt kénytelen elkönyvelni a Saar-vidéken is. Eszerint Peter Müller miniszterelnök kereszténydemokratái mindössze 34,5 százalékot kaptak, így az FDP által elért 9,5 százalékkal még a közös polgári kormány megalakítására sincs esélyük. A tartományban a második legerősebb erőnek az SPD számít, mely a voksok negyedét kapta. A Baloldali Párt 21 százalékot kapott, a zöldek 5,5 százalékkal lépték át a bejutási küszöböt.

(Forrás:ard.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.